Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Włochy: obchody Dnia Dialogu z Judaizmem

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
We Włoszech Dzień Dialogu z Judaizmem, poprzedzający tradycyjnie już Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony będzie już po raz 29. Na dwa dni przed nim, w poniedziałek 15 stycznia, o stanie relacji między wyznawcami obu religii ich przedstawiciele dyskutowali na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Podzielają oni przekonanie, że należy kierować się „perspektywą długofalową, wiele bowiem zostało jeszcze do zrobienia”. Jednocześnie jednak nie mają wątpliwości, że „jeśli spojrzymy wstecz, przekonamy się, że bilans dotychczasowego dialogu jest zdecydowanie dodatni”.

Szef wydziału kultury Związku Żydów Włoskich profesor David Meghnagi nie ukrywał obawy, że „dialog chrześcijaństwa z islamem może odbywać się kosztem dialogu z judaizmu”. „Nie możemy sobie na to pozwolić” – powiedział profesor Meghnagi. Podkreślił, że „dialog jest jak drzewo, które rośnie, jak to, które w 1995 posadziliśmy w Ogrodach Watykańskich z rabinem Elio Toaffem”.

„Żeby ono rosło, potrzebna jest jednak konsekwencja” – dodał przedstawiciel strony żydowskiej, wyrażając zdziwienie, że „zwierzchnicy Kościoła”, jak to określił, „nie potępili głosowania w UNESCO, które odmówiło Jerozolimie judejskich korzeni”.

Stronę katolicką reprezentował wybitny włoski biblista, ks. Pino Pulcinelli.

Zobacz także
Wasze komentarze