Trzęsienie ziemi we Włoszech

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 nawiedziło w środę wieczorem całe środkowe Włochy. Po godz. 21 zanotowano kolejny wstrząs, o magnitudzie 6,2, odczuwalny także w Rzymie. Pierwsze doniesienia mówią o szkodach i zniszczeniach. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Pierwszy wstrząs miał epicentrum koło miasta Macerata w regionie Marche – podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

W miejscowości Visso koło Maceraty ranne zostały dwie osoby – ogłosiły miejscowe władze. Doszło tam do paniki.

Silny wstrząs odczuwany był w Rzymie, Asyżu, Terni i Perugii, a także w wielu miejscowościach regionów Marche, Lacjum, Umbria i Abruzja. Wszędzie ludzie wybiegli z domów. Niektórzy spędzą noc pod gołym niebem. Tłumy zgromadziły się też na ulicach Wiecznego Miasta. Ewakuowany został gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant’Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. O szkodach informują też władze pobliskich osad.

W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.

Do wstrząsów doszło dwa miesiące po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Także środowe trzęsienie, powiązane według sejsmologów z poprzednim, odczuwane było na zniszczonych wtedy terenach. W miasteczku Amatrice, zburzonym częściowo 24 sierpnia, doszło do dalszych zniszczeń w już uszkodzonych budynkach.

Sejsmolodzy w telewizji RAI News 24 ostrzegają, że należy w najbliższym czasie spodziewać się dalszych wstrząsów wtórnych, związanych zarówno z trzęsieniem ziemi z sierpnia, jak i tym środowym. Po wieczornym silnym wstrząsie zanotowano około 20 następnych.

 

epa05604395 A handout shakemap released by the US Geological Survey (USGS) shows the location of a 5.6 magnitude earthquake striking in Perugia, Italy, 26 October 2016.  EPA/USGS  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY HANDOUT EDITORIAL USE ONLY  Dostawca: PAP/EPA.

fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT EDITORIAL USE ONLY HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

Zobacz także
Wasze komentarze