Fot. Pixabay

Włochy: po raz pierwszy więcej ślubów cywilnych niż kościelnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We Włoszech, kraju o głębokich tradycjach katolickich, w 2018 roku po raz pierwszy liczba ślubów cywilnych przekroczyła minimalnie liczbę małżeństw zawieranych w Kościele: te pierwsze stanowiły 50,1 proc.

Wykazują to dane ogłoszone w czwartek przez Włoski Instytut Statystyczny (ISTAT). W 1970 roku liczba ślubów cywilnych w stosunku do ogółu zawieranych małżeństw wynosiła 2,3 proc.

>>> W Polsce rozpada się już co trzecie sakramentalne małżeństwo 

Włosi z roku na rok zawierają małżeństwa coraz później. Statystycznie rzecz biorąc mężczyźni żenią się w wieku 33,7 lat, a kobiety wychodzą za mąż w wieku 31,5 lat, podczas gdy w 2008 roku wchodzili w związki małżeńskie odpowiednio o 1,6 roku i 2,1 roku wcześniej.

żydowski ślub

youtube

Według ISTAT młodzi Włosi pozostają w domu rodziców wyjątkowo długo: 67,5 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami; odsetek kobiet w tym przedziale wiekowym pozostających jeszcze w domu rodziców, to 54, 4 proc.

ISTAT jako przyczyny tego zjawiska wskazuje brak pracy dla młodych i duży odsetek prekariuszy wśród zatrudnionych.

Zmiany zachodzące we włoskim społeczeństwie wynikają również z takich przyczyn jak ta, że co trzecie dziecko rodzi się ze związków niepołączonych ślubem, a 17,3 proc. małżeństw zawartych w 2018 roku to związki, w których jedno z partnerów jest cudzoziemcem.

>>> Dialog w małżeństwie jest jak siłownia [ROZMOWA] 

Raport ISTAT ukazuje także utrzymujący się głęboki podział Italii na laicką północ i religijne, bardziej tradycyjne w swych obyczajach południe. Podczas gdy w północnych Włoszech śluby cywilne to już 63,9 proc. wszystkich zawieranych małżeństw, na południu stanowią one przeszło dwa razy mniej – 30,4 proc.

Zobacz także
Wasze komentarze