fot. unsplash

W Polsce rozpada się już co trzecie sakramentalne małżeństwo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dane dotyczące Łodzi są jeszcze gorsze – to co drugie małżeństwo. Niedługo na ten temat będą dyskutować uczestnicy V Kongresu Nowej Ewangelizacji, który rozpoczyna się dzisiaj w Gnieźnie i potrwa do niedzieli.

>>> Bp Jeż: wielu młodych ludzi ma wypaczony obraz małżeństwa

Kongres ma na celu poszukiwanie środków, które pomogą rodzinom – mówi w wywiadzie z czwartkową „Gazetą Polską Codziennie” współorganizator wydarzenia ks. Michał Olszewski. Tematem kongresu jest rodzina, jej rola, znaczenie i kondycja. Ks. Olszewski jest jednocześnie rzecznikiem Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Ks. Michał Olszewski, fot. YouTube/Profeto

Ten temat jest związany z całym charakterem kongresu, który jest organizowany co dwa lata przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji i skupia się na sferach życia człowieka. Dziś w obliczu kryzysu rodziny postanowiliśmy, że tegoroczne wydarzenie będzie dotyczyło właśnie kondycji rodzin. Mamy dane wskazujące na to, że w Polsce rozpada się co trzecie sakramentalne małżeństwo. W niektórych miejscach, np. w Łodzi, jest to już połowa małżeństw (ks. Olszewski).

>>> Bp Kamiński: Jedność małżeństwa to sprawa fundamentalna

Rzecznik zespołu podkreśla, że kongres ma na celu poszukiwanie narzędzi i środków, które mają pomóc rodzinom. Jak dodał, zadaniem wydarzenia jest też „pokazanie piękna i radości z posiadania rodziny, z życia w małżeństwie oraz przypomnienie zadań, jakie stoją przed rodziną”.
>>>  Kraków: siostry klauzurowe modlą się za polskie małżeństwa i rodziny 

fot. unsplash

Na pytanie, jaki jest podstawowy problem współczesnych rodzin, odparł, że przede wszystkim jest to trudność komunikacyjna. – Albo rodzice są za bardzo zaangażowani w pracę, albo dzieci są pochłonięte światem cyfrowym. To sprawia, że bardzo trudno jest się komunikować. To jest jedno z największych wyzwań, bo cierpią na tym więzi między poszczególnymi członkami rodziny. Jesteśmy coraz bardziej samotni, czujemy się opuszczeni przez najbliższych – powiedział ks. Olszewski.

>>> Polska Rady Duszpasterska: chcemy się zastanowić jak prowadzić przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie

Zobacz także
Wasze komentarze