fot. DERRICK CEYRAC/AFP

Włochy: podpisano list intencyjny w sprawie organizacji wydarzenia naukowego „Dni Jana Pawła II w Rzymie”

List intencyjny w sprawie organizacji wydarzenia naukowego „Dni Jana Pawła II w Rzymie” podpisany został w środę w Wiecznym Mieście. Dni dedykowane polskiemu papieżowi zapowiedziano na wiosnę 2024 roku.

W uroczystości podpisania listu w polskim kościele świętego Stanisława uczestniczyli: jego rektor ksiądz Paweł Ptasznik, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ksiądz Robert Tyrała i ksiądz Dariusz Giers, administrator Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

>>> CBOS zapytał Polaków, czy Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym. Odpowiedź jest jednoznaczna

Jak wyjaśniono, celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie jego osoby, poznawanie myśli i nauczania papieża Polaka, stosowanie ich do współczesnych sytuacji oraz popularyzowanie jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Rzymu ze szczególnym uwzględnieniem wyższych uczelni Kościoła katolickiego.

Z inicjatywą Dni Jana Pawła II wyszła wspólnota duszpasterska zgromadzona przy kościele świętego Stanisława we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz z Fundacją Jana Pawła II w Watykanie. Nawiązuje ona do podobnej inicjatywy, która od 2006 roku jest organizowana przez wyższe uczelnie i inne placówki naukowe z Krakowa oraz z innych miejscowości województwa małopolskiego, w tym Uniwersytet Papieski.

>>> Papież Franciszek: Jan Paweł II był święty za życia i jest nim formalnie teraz po śmierci

W Rzymie do współorganizacji Dni Jana Pawła II zostaną zaproszone wyższe uczelnie Kościoła katolickiego.

Ksiądz Ptasznik poinformował, że już nawiązano kontakty z pierwszymi rzymskimi uczelniami w sprawie organizacji wydarzenia. Podkreślił, że nowa inicjatywa będzie skierowana też do młodych ludzi, którzy nie mają już osobistego doświadczenia związanego z pontyfikatem świętego Jana Pawła II.

Ksiądz Tyrała wskazywał, że celem także krakowskich Dni jest przede wszystkim upamiętnienie nauczania świętego Jana Pawła II. Jak stwierdził, to okazja do tego, by dzisiejszym językiem mówić o papieżu Polaku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze