Włochy pomogą uchodźcom w obozach w Libii
Władze Włoch chcą pomóc migrantom i uchodźcom w obozach w Libii, gdzie umieszczani są po tym, gdy z drogi do Europy zawraca ich tamtejsza straż przybrzeżna. Sytuację w tych obozach przetrzymywania określa się jako dramatyczną; dochodzi tam do tortur i gwałtów.
Włoski wiceminister spraw zagranicznych Mario Giro oświadczył w piątek, że Włochy z pomocą organizacji pozarządowych chcą poprawić warunki humanitarne, w jakich przetrzymywani są afrykańscy migranci w Libii. Giro ogłosił, że rząd w Rzymie zwróci się do władz tego kraju o umożliwienie dostępu do tych miejsc, by przekazać tam żywność, leki, środki pierwszej potrzeby, materace i łóżka. Stopniowo – zauważył – można będzie zacząć zarządzać tymi obozami.
Na pomoc tę rząd chce wyasygnować w krótkim czasie co najmniej 6 milionów euro. To kolejna inicjatywa Rzymu na rzecz migrantów w Afryce, zaproponowana po tym, gdy zanotowano wyraźny spadek liczby uciekinierów przypływających do Włoch.
Znaczne ograniczenie presji migracyjnej jest rezultatem zaangażowania libijskiej straży przybrzeżnej w walkę z przemytnikami ludzi, a także uregulowania przez MSW Włoch zasad udziału organizacji pozarządowych w operacjach patrolowania Morza Śródziemnego i prowadzenia akcji ratunkowych na morzu. Kilka organizacji wycofało swoje statki z Cieśniny Sycylijskiej.
Obecnie, po zahamowaniu jeszcze niedawno rekordowego napływu migrantów rząd Paolo Gentiloniego postanowił interweniować, by doprowadzić do przestrzegania praw człowieka w miejscach pobytu migrantów. Jak alarmują organizacje humanitarne, dochodzi tam do przemocy, gwałtów i wszelkiego rodzaju tortur. Raport na ten temat przedstawili Lekarze bez Granic. Włoska minister obrony Roberta Pinotti oświadczyła, że obecność NGO w tych obozach “byłaby gwarancją” przestrzegania podstawowych praw. W Libii – dodała minister – Włochy chcą współpracować z ONZ i Urzędem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
Szef MSW Marco Minniti spotka się z delegacjami organizacji pozarządowych, by omówić projekt takiej wspólnej inicjatywy wobec migrantów, którzy próbowali uciec do Włoch. Jak zaznacza Ansa, organizacje z aprobatą przyjęły tę propozycję, mimo wcześniejszych napięć, do jakich doszło między nimi z resortem spraw wewnętrznych na tle kodeksu postępowania statków na Morzu Śródziemnym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |