Włochy: w watykańskim szpitalu oddzielono siostry syjamskie

W watykańskim szpitalu im. Dzieciątka Jezus rozdzielono dwie algierskie dziewczynki, które urodziły się dwa lata temu zrośnięte m.in. klatką piersiową i jamą brzuszną. O pomyślnym wyniku operacji, którą przeprowadzono w październiku 2017, poinformowano dopiero 10 maja, gdy obie byłe siostry syjamskie mogły opuścić szpital.

Rayenne i Djiehene urodziły się 10 maja 2016 w Algierii. Oprócz wspólnej klatki piersiowej i jamy brzusznej miały dwa serca i jedną wątrobę, ale różną sieć naczyniową, co umożliwiało ewentualne ich rozdzielenie. Tamtejsi lekarze odmówili jednak przeprowadzenia operacji, twierdząc, że jest to „przypadek nie do uratowania”. Rodzice nie chcieli się z tym pogodzić i po gorączkowych poszukiwaniach innej placówki udało im się umieścić swe córki w szpitalu pediatrycznym im. Dzieciątka Jezus, zarządzanym od 1924 przez Watykan.

Lekarze „papiescy” podjęli się tego bardzo trudnego zadania i po ponad 10-godzinnej operacji, poprzedzonej 11 miesiącami intensywnych przygotowań, 7 października ub.r. zdołali rozdzielić obie dziewczynki. Operację przeprowadził 40-osobowy zespół specjalistów.

Po wielomiesięcznych obserwacjach i kontrolach w tym tygodniu obie małe pacjentki zostały wypisane ze szpitala. Wywołało to wielką radość zarówno ich rodziców, jak i całego personelu watykańskiej placówki. „Aby uczcić tę wspaniałą wiadomość, zorganizowano małą uroczystość z udziałem szefowej szpitala Marielli Enoc i dr. Alessandro Inserry, dyrektora oddziału chirurgicznego oraz zespołu lekarskiego i pielęgniarek” – stwierdza oświadczenie kierownictwa szpitala.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze