epa05854740 Bodies of Somali migrants, who were allegedly killed in a helicopter attack while traveling in a boat off the coast of Yemen, lay on the ground, in the western Yemeni city of Hodeida, 17 March 2017. According to media reports at least 42 Somali refugee died after their boat was attacked by a helicopter near Bab al-Mandeb Strait. The refugees carried UN refugee agency UNHCR documents. EPA/ZAHIR MOHAMED ATTENTION EDITORS: PICTURE CONTAINS GRAPHIC CONTENT Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: wzrosła niechęć do imigrantów i ksenofobia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła we Włoszech niechęć do imigrantów i ksenofobia oraz sympatie dla prawicy, nie zmienił się natomiast stosunek do Żydów i nie pogłębił antysemityzm. Wynika to z najnowszego sondażu na temat „stereotypów i uprzedzeń Włochów”, przeprowadzonego na zamówienie ośrodka dokumentacji żydowskiej w Mediolanie przez znany instytut badania opinii społecznej IPSOS.

Poprzednie takie badanie przeprowadzono w 2007 roku. Nic się nie zmieniło od tamtego czasu w stosunku Włochów do ich współobywateli pochodzenia żydowskiego. Nadal wiedza o nich jest bardzo powierzchowna, poczynając od faktu, że mało kto potrafi wskazać ich dokładną liczbę. Większość nie stara się jej nawet zgadnąć w przybliżeniu i podziela pogląd, że Żydzi „zarządzają światową finansjerą na własną korzyść”. Zadeklarowani i świadomi tego antysemici stanowią niezmiennie dziesięć procent ankietowanych.

fot. Anth0ny Gale, flickr.com

Jedna czwarta opowiada się za bezwarunkowym przyjmowaniem wszystkich uchodźców, a tyle samo Włochów uważa, że nie należałoby wpuszczać do kraju żadnych imigrantów. Zdecydowana większość – 44.4 proc. – opowiada się za przyjęciem wyłącznie uchodźców politycznych. Sześćdziesiąt procent podziela opinię, że imigracja z krajów muzułmańskich stanowi poważne zagrożenie dla Zachodu. Jednocześnie 44,7 proc. przyznaje muzułmanom prawo do budowy meczetów, co zdaniem autorów sondażu świadczy o „względnej tolerancji” mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Włochy: wzrosła niechęć do imigrantów i ksenofobia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze