dokument biskup

fot. episkopat.com

Wnioski po procesie synodalnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: potrzebny jest dialog

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu odbyła kolejna I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W trakcie zebrania plenarnego, które poprowadził bp Tadeusz Lityński, zaprezentowano również diecezjalną syntezę procesu synodalnego związanego z Synodem Biskupów zwołanym przez papieża Franciszka w Kościele.

W trakcie spotkania przedstawiono dwa dokumenty końcowe. Pierwszy dotyczy trwającego I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Dokument został przygotowany przez zespół zajmujący się kwestiami duszpasterskimi: „Nawrócenie duszpasterskie w kluczu nowej ewangelizacji”. To pewnym sensie programowy dokument naszego synodu wskazujący najważniejsze kierunki działań duszpasterskich dla diecezji – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Podczas spotkania omówiono także dokument związany z procesem synodalnym, który w Kościele powszechnym zainicjował papież Franciszek. – Oczywiście nasz synod i cała diecezja włączyły się w ten proces synodalny. Będziemy dzisiaj prezentować publicznie owoce naszej refleksji diecezjalnej w postaci syntezy diecezjalnej, która zbiera wszystkie głosy, jakie padły w czasie tej debaty odbywającej się w ramach procesu synodalnego. Począwszy od szczebla parafialnego, poprzez dekanaty, aż po szczebel synodalny – wyjaśnia ks. Sapieha.

>>> Polscy biskupi na Boże Ciało

Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, które podkreślił, że w tym spotkaniu nie chodzi o spotkanie, które poprawi wizerunek Kościoła, ale życie Kościoła. – Chodzi o spojrzenie na wspólnotę Kościoła, aby to oblicze dla nas samych, jako członków i dla tych, którzy są poza Kościołem było bardziej przemieniające miłością i wiarygodnością – mówił bp Lityński.

bp tadeusz lityński
fot. kadr z materiału wideo kanału Gość Niedzielny (YouTube)

Hierarcha w słowie rozpoczynającym obrady odwołał się również do przypadającej w tym roku 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., który wezwał wówczas zgromadzonych do odważnego świadectwa. – To nasza ważna misja i zadanie: odważne świadectwo! Dlatego też każda inspirująca działalność, każde dzieło ewangelizacyjne, każde świadectwo na poziomie diecezji, parafii i dekanatu, czy też udział w różnych strukturach stowarzyszeniowych jest formą świadectwa. To jest platforma naszego aktywnego zaangażowania i forma spełniania testamentu św. Jana Pawła II z gorzowskich błoni – zauważył biskup.

>>> USA: biskup odbiera szkole jezuickiej status placówki katolickiej

Treść syntezy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej koncentruje się wokół czterech punktów. – Pierwszy z nich wskazuje na środowiska oddalone i znajdujące się na marginesie Kościoła oraz wskazuje na konieczność podjęcia działań misyjnych – wyjaśnia ks. Sapieha.

– W punkcie drugim synteza zbiera głosy mówiące o konieczności dialogu w Kościele, zaangażowaniu wszystkich wiernych w procesy podejmowania decyzji, funkcjonowania gremiów o charakterze synodalnym w parafii i diecezji. Wskazuje się tutaj na potrzebę istnienia odpowiedniego forum umożliwiającego wzajemne słuchanie się. Punkt trzeci syntezy poświęcony jest liturgii. Wierni wyrażają pragnienie, by liturgia była piękna i dobrze przygotowana, sprawowana z większym zaangażowaniem świeckich. I wreszcie ostatni punkt to głos na temat ekumenizmu – dodał.

Spotkanie rozpoczęło się nieszporami w kościele seminaryjnym, który jest także sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Po prezentacji dokumentów i głosowaniu odbyła się praca w grupach.

Proces synodalny w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został zainaugurowany 21 października ubiegłego roku. Natomiast sesja inauguracyjna I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odbyła się 22 marca 2018 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze