Wnioski z kongresu „Parafia jutra” będą mogły zostać wykorzystane do budowy odnowy polskich parafii
– Było to bardzo owocne spotkanie. Sformułowane podczas niego wnioski i postulaty będą mogły zostać wykorzystane do budowy strategii odnowy polskich parafii – mówi ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW odnosząc się do kongresu „Parafia jutra”, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Licheniu. Jak podkreśla ks. Wielebski, już teraz pojawiły się pierwsze pomysły, jak praktycznie działać w kierunku takiej odnowy.
– Osobiście jestem bardzo zadowolony, wydaje mi się, że osiągnęliśmy szereg założonych celów – mówi ks. prof. Tomasz Wielebski, organizator kongresu „Parafia jutra”. Jak podkreśla, bardzo istotnym wymiarem kongresu był wymiar spotkania i wspólna modlitwa tych, którzy chcą razem odnawiać parafie: biskupów, proboszczów, teologów, przedstawicieli różnych grup i ruchów, wiernych świeckich. Zwraca też uwagę na merytoryczną wartość wygłaszanych podczas kongresu wykładów, które prowadziły do rozeznania i zdiagnozowania sytuacji a następnie, m.in. poprzez odniesienie do Pisma św. i magisterium Kościoła – wytyczania kierunków działania na przyszłość.
>>> Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” [+GALERIA]
– Bardzo owocne okazały się spotkania w grupach a także ostatnia sesja tematyczna, podczas której formułowano wnioski i postulaty pastoralne – podkreśla ks. prof. Wielebski. Jak informuje, zbieranie tych wniosków i postulatów wciąż trwa, gdyż uczestnicy kongresu mogą wciąż dzielić się swoimi przemyśleniami i przesyłać je na specjalnie podany adres mailowy. W ciągu kilku lub kilkunastu tygodni te refleksje zostaną opracowane i przekazane Komisji Duszpasterstwa oraz Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji KEP. Będą mogły zostać wykorzystane do budowy strategii odnowy parafii w Polsce.
Już teraz zrodził się pomysł, by parafie żywe i aktywne (być może te, które wyróżnione zostały w konkursie „Aktywna parafia”) objęły pewnego rodzaju opieką parafie, które również chciałyby się odnawiać i rozwijać. Mogłoby to mieć formę swoistych szkoleń, w ramach których rozeznawanoby profil danej parafii, jej zapotrzebowanie i pomagano wprowadzić to w życie. Parafia mogłaby być pod opieką dwóch lub trzech parafii, które np. pomagałyby w formacji liderów, zaszczepianiu dobrych praktyk, przygotowaniu kursów ewangelizacyjnych itp.
Pojawiła się też koncepcja utworzenia strony internetowej poświęconej przyszłości polskich parafii.
Jak informuje ks. prof. Wielebski, w kluczu odnowy parafii z inicjatywy ISKK pod koniec października odbędą się pierwsze warsztaty poświęcone synodalności pt. “Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii”. Szczegółowe informacje na stronie synod.org.pl
>>> Parafia Jutra. II Kongres Teologii Praktycznej [REPORTAŻ]
II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” odbywał się od 19 do 21 września w Licheniu. Uczestniczyło w nim ok 150 osób – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych. Zastanawiali się, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |