
Kard. Krajewski i papież Franciszek, fot. EPA/ Vatican Media
„Wniósł do Kościoła Amerykę Południową” – polscy biskupi wspominają Franciszka
Papież Franciszek na pewno wniósł nową rzeczywistość w życie Kościoła – ocenił w poniedziałek wieloletni metropolita poznański i były przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przyznał jednocześnie, że z powodu różnic kulturowych czasem trudno było zrozumieć zmarłego Ojca Świętego.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, w wieku 88 lat, w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Podczas poniedziałkowej konferencji wieloletni metropolita poznański, a w latach 2014-2024 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zaznaczył, że Franciszek był papieżem, który „starał się prowadzić reformy Kościoła”.
„Każdy, kto zdaje sobie sprawę z tego, czym jest urząd piotrowy, to wie, że to jest rzeczywistość, która przerasta każdego człowieka. Nie ma takiego człowieka, który by był zdolny ogarnąć cały świat i nie budzić kontrowersji” – przyznał hierarcha.
>>> 47 podróży zagranicznych, 66 państw – 12 lat pontyfikatu Franciszka w liczbach
„Papież Franciszek na pewno wniósł nową rzeczywistość w życie Kościoła, ponieważ wniósł całą Amerykę Południową. Czyli wniósł ten kontynent, który jest bardzo katolicki, ale dla nas zasadniczo odległy. Stąd rozumienie papieża Franciszka bywało trudne dla nas. Podobnie jak pewnie dla innych kontynentów było trudne zrozumienie papieża Jana Pawła II” – powiedział.
Według abp. Gądeckiego papieżowi Franciszkowi zależało na odnowie Kościoła. Dodał, że szczególnie zależało mu na uwypukleniu miłosierdzia. Zaznaczył, że papież Franciszek skupiał się na sprawach ludzi chorych i biednych. „Jego zachowanie w stosunku do bardzo ciężko chorych ludzi budziło nieraz zdziwienie, a dla niego było naturalne” – ocenił abp Gądecki.
Abp Józef Kupny
Swoim wspomnieniem papieża Franciszka podzielił się również metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący KEP abp Józef Kupny. Podkreślił, że zmarły papież Franciszek pragnął reformy Kościoła i tej reformy dokonywał. „W relacjach z nim zapamiętałem go jako człowieka bardzo otwartego. Nie przygotowywał przemówień, nie czytał z kartki. Słuchał nas biskupów, a potem nawiązywał do tego, co mówiliśmy. Dzielił się swoimi przemyśleniami, swoją radą. Ciepły, otwarty na drugiego człowiek” – powiedział.

„Jego zasługi dla reformy Kościoła w tak trudnych czasach są naprawdę olbrzymie. Chciał kształtować Kościół tak, żeby odpowiadał na wyzwania współczesności. Zdawał sobie sprawę z różnego rodzaju zarzutów, kierowanych pod adresem biskupów i kapłanów, dlatego pragnął całym sercem Kościół oczyścić. Pokazać Jego święte oblicze z Jezusem Chrystusem na czele” – dodał abp Kupny.
Abp Adrian Galbas
Abp Adrian Galbas opublikował komentarz po śmierci papieża: „W dniu Wielkanocy Pan życia i śmierci zabrał do siebie naszego kochanego Ojca Świętego Franciszka. Dziękujmy Bogu za jego życie i służbę dla Kościoła. Wczoraj, w ostatnim słowie życzył nam dobrej Paschy. Te słowa pozostaną z nami jak testament. Oby nasze życie było paschalne. W życiu papieża Franciszka Pascha już się dokonała” – czytamy w komunikacie metropolity warszawskiego.
Abp Marek Jędraszewski
W związku ze śmiercią Franciszka w Krakowie w samo południe zabrzmiał Dzwon Zygmunta. Papieża pożegnał również abp Marek Jędraszewski, który w nagraniu opublikowanym przez krakowską kurię podkreślił, że choć od jakiegoś czasu było wiadomo o problemach zdrowotnych papieża Franciszka, jego śmierć była „wielkim zaskoczeniem”.
„Pan Bóg dał mu tę łaskę, że mógł przeżyć razem z nami Wielkanoc i jeszcze wczoraj udzielić miastu i światu – Urbi et Orbi – błogosławieństwa i szczególnego odpustu. Myślę, że nie tylko dla świata, ale dla niego też była wielka łaska i wielka radość, powiązana oczywiście z cierpieniami, których doznawał, zwłaszcza w ostatnich dniach” – powiedział metropolita krakowski.
Zwrócił uwagę, że pontyfikat papieża Franciszka miał swój „niespodziewany początek”, związany z abdykacją papieża Benedykta XVI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |