![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/cq5dam.web_.1280.1280-97-900x380.jpeg)
fot. Vatican Media
Wobec dramatu niewolnictwa nie można być obojętnym
Handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, w tym dzieci, oraz praca przymusowa to hańba i rażące naruszenie podstawowych praw człowieka – podkreślił Ojciec Święty podczas spotkania z delegacją sieci „Talitha Kum”.
Spotkanie odbyło się z okazji 11. Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji poświęconej Walce z Handlem Ludźmi, który będzie obchodzony w sobotę, 8 lutego. Miało ono miejsce w przeddzień wspomnienia św. Józefiny Bakhity. Papież w rozważaniu przypomniał jej postać. Sudanka doświadczyła niewolnictwa. „Jej historia daje nam tak wiele siły, pokazując nam, że pomimo niesprawiedliwości i cierpienia, z łaską Pana możliwe jest zerwanie łańcuchów, ponowne uwolnienie się i stanie się posłańcami nadziei dla innych, którzy są w trudnej sytuacji” – wskazał.
Ochronić bezbronnych
W przemówieniu Franciszek zauważył, że handel ludźmi jest globalnym zjawiskiem; „zawsze znajduje nowe sposoby, aby wniknąć w nasze społeczeństwa, pod każdą szerokością geograficzną”. Jego ofiarami są miliony ludzi.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/cq5dam.web_.1280.1280-94.jpeg)
Wobec dramatu, który powoduje niewolnictwo nie można poddać się obojętności. Potrzeba zjednoczenia sił, głosów oraz wezwania do odpowiedzialności za walkę z tą formą przestępczości. „Nie możemy zaakceptować faktu, że tak wiele sióstr i braci jest wykorzystywanych w tak nikczemny sposób” – powiedział Ojciec Święty.
Ambasadorzy nadziei
Papież podziękował przybyłym za obecność i zaangażowanie; w sposób szczególny młodym działającym przeciw handlowi ludźmi, którzy z „kreatywnością i energią zawsze znajdują nowe sposoby podnoszenia świadomości i informowania”. Zwrócił także uwagę na potrzebę łączenia sił oraz stawiania w centrum ofiar i ocalałych.
Sieć Talitha Kum jest międzynarodową organizacją. Jej celem jest przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu. Działalność rozpoczęła w 2009 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich. Siostry zajmują się bezpośrednią pomocą poszkodowanym, działaniami prewencyjnymi i informacyjnymi.
Źródło: vaticannews.va/pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |