Wrocław: od 28 grudnia do 1 stycznia – 42. Europejskie Spotkanie Młodych
Wspólnota z Taizé przygotowuje we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ponad 20 tys. młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów. Uczestnicy spotkania zostaną przyjęci przez mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie to będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.
Tegoroczne spotkanie rozpocznie się 28 grudnia z chwilą przybycia i rozmieszczenia poszczególnych grup młodzieży w różne wrocławskie lokalizacje (Hala Stulecia, Stadion Wrocław oraz w inne miejsca).
>>> Br. Marek z Taizé: wszystko już gotowe, czekamy na uczestników spotkania we Wrocławiu
Następnie uczestnicy spotkania otrzymują program, plecak upoważniający do poruszania się środkami komunikacji miejskiej i pobierania posiłków oraz plan dojazdu do jednej z parafii, w której będą przyjęci. Po powitaniu uczestnicy udają się do rodzin, w których będą goszczeni. Pielgrzymów przyjmą mieszkańcy ok. 120 parafii z Wrocławia i okolicznych miejscowości.
O godzinie 17.30 zaplanowano wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności). Wieczorem o 19.00 odbędzie się wspólna modlitwa w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.
Kolejnego dnia po śniadaniu u goszczących rodzin, młodzi będą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii w goszczącej parafii. Po niej nastąpią spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty, dzielnicy. O godzinie 14. 45 w różnych lokalizacjach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych i sztuki.
Następnie o godz. 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na kolejny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia i na Placu Wolności), a o 19.00 modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.
>>> Rzucić wszystko i pojechać… do wioski Taizé. Ten wyjazd odmienił ich życie
W dniach 30-31 grudnia program poranny odbywa się w goszczących parafiach. Uczestnicy zjedzą śniadanie u swoich gospodarzy. Później, o 8.30, udadzą się na poranną modlitwę z prostą liturgią, która została przygotowana przez Taizé. Jej układ oraz teksty śpiewów będzie można znaleźć w książeczce spotkania, którą każdy uczestnik otrzyma w dniu przyjazdu w swoim własnym języku. Po modlitwie zaplanowano czas na wymianę myśli w małych grupach i spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. O godzinie 12.00 rozpocznie się wydawanie gorącej herbaty na Placu Wolności, a o 13.00 – modlitwa w kościołach centrum miasta.
30 grudnia o godzinie 14.45, w różnych miejscach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych oraz sztuki.
Z kolei 31 grudnia o 14.45 w Hali Stulecia, odbędzie się spotkanie dla wszystkich Polaków wraz z uroczystą Mszą Św. Od 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności), a o 19.00 – modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Tego dnia odbędzie się również modlitwa o pokój w goszczących parafiach (23.00), a następnie radosne „Święto Narodów”, podczas którego różne grupy gości przedstawiają swoje kraje i kultury.
Na dzień 1 stycznia nie zaplanowano specjalnego programu w parafiach goszczących. Uczestnicy mają możliwość udziału w noworocznej Eucharystii oraz pożegnalnym obiedzie z goszczącymi ich rodzinami, po którym wyruszają w drogę powrotną.
>>> Co łączyło Brata Rogera z Taizé z Polską?
Według informacji uzyskanych w Centrum Przygotowań we Wrocławiu, liczba uczestników prawdopodobnie przekroczy pierwotne założenia. Na Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia przyjedzie ponad 20 tys. osób, w tym ok. 10 tys. uczestników z zagranicy, reprezentujących ok. 70 krajów głównie europejskich, choć będą też przedstawiciele innych kontynentów.
Główny organizator zarówno zbliżającego się spotkania, jak i wszystkich dotychczasowych – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.
>>> Taizé otwarte także na muzułmanów
Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Trzykrotnie takie spotkania odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) i raz w Warszawie (1999/2000). W sumie młodych chrześcijan gościły dotychczas 16 miast europejskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |