fot. EPA/SERGEY KOZLOV

Wspólnota Sant’Egidio: w kwestii wojny w Ukrainie stawiajmy na dyplomację

Sekretarz generalny katolickiej Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) Cesare Zucconi zaapelował, aby w kwestii wojny w Ukrainie stawiać na dialog.

„Zainwestowaliśmy wiele w broń, ale za mało w dyplomację”, powiedział Zucconi w wykładzie wygłoszonym w niemieckim Münster. Podkreślił, że trzeba chronić wolność Ukrainy, a także unikać jej cierpień. „Jedyną drogą w tym celu jest dyplomacja i rozmowa”, uważa Zucconi. Zdaniem włoskiego politologa, im dłużej przeciąga się wojna, tym bardziej oddala się pokój. Istnieje niebezpieczeństwo, że mogą włączyć się inne kraje, ciągle aktualne jest zagrożenie atomowe.

>>> Ukraińska szkoła przy linii frontu dzięki pomocy przywraca życie po okupacji

Drogę dla wojny Rosji przeciwko Ukrainie utorowała wojna w Syrii

W ubiegłym wieku Ukraina doświadczyła wielu cierpień, powiedział Zucconi. Niszczycielski rosyjski atak sprawił, że Ukraińcy poczuli silniejszą niż wcześniej tożsamość narodową. Agresja Putina przyniosła efekt odwrotny do tego, jakiego się spodziewał. Ale nawet jeśli nawet uda się skutecznie odeprzeć rosyjski atak, to już ludzie zapłacili za to straszliwą cenę. Niektórzy obserwatorzy szacują liczbę ofiar śmiertelnych na 200 tys., inni na więcej.

dzieci żołnierze Syria wojna
Dzieci żołnierze w Syrii – 2014r., fot. By Tasnim News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47182855

Według sekretarza generalnego Sant’Egidio przyczyną wojny jest rosnąca polaryzacja. „Jesteśmy w czasach straszliwych uproszczeń” – powiedział i tłumaczył, że „zrozumienie historii wymaga poczucia złożoności”. Drogę dla brutalnej, totalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie utorowała wojna w Syrii. „Kto wyszedł na ulice w Europie z powodu Syrii?” – pytał retorycznie Zucconi.

Wspólnota Sant’Egidio

Sekretarz generalny Sant’Egidio wygłosił wykład w ramach cyklu „Rozważania w katedrze” organizowanego w katedrze św. Pawła w Münster. Tegoroczny cykl przebiega pod hasłem: „Wojna! A pokój?”.

Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” Wspólnoty Sant’Egidio, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Wspólnotę Sant’Egidio założyli w 1968 roku studenci w Rzymie. Łączy ona w sobie modlitwę i działalność charytatywną. Dziś działa także na płaszczyźnie międzynarodowej w trudnych problemach społecznych oraz jako mediator w licznych regionach ogarniętych konfliktami. Jest zaangażowana również w Ukrainie – placówką Sant’Egidio w Kijowie kieruje Jurij Lifanse. Ze Wspólnotą Sant’Egidio związany jest również kard. Matteo Zuppi, papieski mediator w wojnie na Ukrainie. Arcybiskup Bolonii w latach 2000-2012 był jej generalnym asystentem kościelnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze