Wspólnotowość Kościoła tematem nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce
Wspólnotowość Kościoła będzie tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2023-24 – poinformował KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Podczas zakończonych dziś w Warszawie dwudniowych obrad Komisji wskazywano też, że na każdym ochrzczonym spoczywa odpowiedzialność za czynne zaangażowanie w życie Kościoła.
Dokładne hasło i szczegóły nowego programu zostaną przedstawione podczas obrad konferencji Episkopatu Polski i ogłoszone po akceptacji tego gremium.
Program oscyluje wokół wspólnotowości Kościoła, inaczej mówiąc synodalności” – tłumaczył KAI po zakończeniu warszawskich obrad bp Andrzej Czaja. W tym kontekście ważne jest samo rozumienie Kościoła jako wspólnoty, a więc jego soborowa, recepcja takiego nauczania oraz świadomości bycia Kościołem i odpowiedzialności za Kościół. “Centralnym zaś słowem kluczem będzie uczestnictwo” – powiedział przewodniczący Komisji.
>>> Bp Czaja: nowy program duszpasterski to odpowiedź na narastające zwątpienie w Kościół
Bp Czaja zaznaczył, że po temacie obecnie trwającego roku duszpasterskiego – “Wierzę w Kościół Chrystusowy” – ważne jest uświadomienie całej wspólnocie wiernych, że od dnia chrztu każdy z ochrzczonych ma udział we wspólnocie Kościoła, ale chodzi o to, żeby to był czynny udział i czynne zaangażowanie.
„Trzeba, abyśmy jako pasterze zmienili podejście i chętniej oferowali konkretne formy udziału we wspólnocie Kościoła naszym wiernym świeckim, a z drugiej strony, bardzo ważne jest, żeby wierni chcieli wziąć w tym udział – powiedział bp Czaja. – Ważna jest praktyka spotykania się, słuchania, wymiany myśli, budowania relacji, czyli podstawowa sprawa w budowaniu Kościoła bardziej synodalnego, wspólnotowego” – zaznaczył biskup opolski
>>> Program „Wierzę w Kościół Chrystusowy” odpowiedzią na narastające zwątpienie w Kościół
Hasłem obecnego roku duszpasterskiego, rozpoczętego w pierwszą niedzielę Adwentu są słowa “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Musimy więc Kościół oczyszczać z tego wszystkiego co uderza w jedność, w świętość, w powszechność i w apostolskość Kościoła. Jakakolwiek rysa na którymś z tych przymiotów Kościoła sprawia, że zaciemniamy prawdę, że Kościół jest Boży” – tłumaczył bp Andrzej Czaja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |