Wybrano nowy zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Jakub Bałtroszewicz został wybrany ponownie na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Walne Zgromadzenie PFROŻ, które w dniach 1-2 marca spotkało się w Warszawie wybrało także nowy zarząd Federacji, który oprócz prezesa tworzy jeszcze sześcioro członków.
– Wybór Walnego Zgromadzenia odbieram nie tylko jako wyraz zaufania, ale docenienie tej pracy, którą wykonuję już od lat na rzecz ochrony życia – mówi Jakub Bałtroszewicz i zaznacza, że w Federacji mającej już 31 lat następuje zmiana pokoleniowa, ale także „zmiana rozumienia tego, w jaki sposób mamy pracować i reprezentować ruchy pro-life w Polsce”. – To wszystko dzieje się przy wsparciu najstarszych członków Federacji, którzy są z nami od początku, ale którzy powoli odchodzą i przekazują swoją wiedzę, mądrość, doświadczenie tym, którzy przejmują po nich pałeczkę i będą próbowali Federację reformować – mówi Bałtroszewicz wskazując w tym kontekście na młode osoby, które weszły do zarządu na kolejną kadencję.
W czasie Walnego Zgromadzenia Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, które spotkało się w dniach 1-2 marca 2024 r. w Warszawie zdecydowano o powołaniu 7-osobowego zarządu. W jego skład wchodzi prezes Jakub Bałtroszewicz oraz sześcioro członków. Pracę w zarządzie będą kontynuowali Ewa Kowalewska z Human Life International – Polska oraz ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek. Do zarządu dołączyli także Magdalena Bartoszewicz (Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim), Maria Gondek (Fundacja Fala Życia), Grzegorz Nienartowicz (Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie), Rafał Szczypta (Rycerze Kolumba).
Grzegorz Nienartowicz z Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie zwrócił uwagę na czas zmian zarówno społeczno-politycznych w Polsce, jak i generalnie cywilizacyjnych. – Wielość tych zmian i wyzwań stawia przed nami wiele zadań i dużą odpowiedzialność za najbliższy okres. Musimy za tymi zmianami podążać, żeby zachować idee wartości życia, godności człowieka, obrony małżeństwa i rodziny i chronić te wartości – mówi nowy członek zarządu PFROŻ i podkreśla, że fundamentem Federacji są wartości chrześcijańskie i ogólnoludzkie, na których trzeba budować filary we współpracy z młodym pokoleniem i dla następnego pokolenia – dla przyszłości Polski i świata.
Maria Gondek z Fundacji Fala Życia zauważa, że wcześniej obronę życia utożsamiała z walką z aborcją. – Ochrona życia, bycie pro-life to szersza postawa, która nie powinna zawężać się jedynie do walki z aborcją – mówi dziś i dodaje, że w swojej fundacji chce zajmować się promocją zdrowia fizycznego i psychicznego na każdym etapie życia. Planują działania skierowane do różnych grup społecznych – zarówno do młodzieży, która dziś mierzy się z problemami zwłaszcza natury psychicznej; do małżeństw, w tym szczególne wsparcie dla matek w ciąży, ale także już po narodzeniu dziecka; oraz do seniorów. – W tych różnych grupach wiekowych chcielibyśmy promować proaktywne podejście do życia, promować radość z życia, promować postawę „na tak”, a nie postawę „anty” – mówi Maria Gondek zaznaczając, że Fala Życia nie będzie jednocześnie milczała na temat trudnych zagadnień z obszaru pro-life.
Rafał Szczypta reprezentujący Rycerzy Kolumba w Polsce zauważa, że Federacja zrzesza wiele ruchów i stowarzyszeń, które działają na rzecz obrony życia, ale także takich, które troszczą się o małżeństwo i rodzinę, bo „każde życie rodzi się i rozwija w małżeństwie i rodzinie”. – Czasami wydaje nam się, że porywamy się z motyką na księżyc, ale jeżeli mamy za sobą Pana Boga, to myślę, że poradzimy sobie z pewnymi trudnościami – mówi Rafał Szczypta.
W czasie spotkania w Warszawie zaprezentowano strategię Federacji na lata 2024-2026, nad którą pracowano przez ostanie półrocze. – Wprowadzamy Federację na nowy poziom – to będzie nowa jakość. Wierzę, że kiedy ta strategia zacznie być realizowana, przyciągniemy nowe ruchy i młodszych ludzi. – zapowiada prezes PFROŻ. – Ta zmiana pokoleniowa sprawi, że Federacja będzie organizacją nowoczesną i mam nadzieję, że będzie coraz mocniej reprezentować całość środowiska pro-life w Polsce – dodaje.
Jakub Bałtroszewicz zaznaczył, że obrońców życia martwi obecna sytuacja w Polsce – zmiany prawa wprowadzające pigułkę antykoncepcji awaryjnej ellaOne dla dziewczynek już od 15 roku życia czy projekty ustaw legalizujące aborcję do 12 tygodnia. – One budzą obawy i sprawiają, że musimy jeszcze mocniej pracować na rzecz ochrony życia. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – mówi prezes PFROŻ.
Walne Zgromadzenie PFROŻ wydało też jednogłośnie poparte stanowisko „W obronie dorobku wolnej Rzeczypospolitej w zakresie ochrony ludzkiego życia oraz zdrowia prokreacyjnego kobiet”, w którym zwraca się do wszystkich o „refleksję wobec kampanii na rzecz wprowadzenia w Polsce aborcji na żądanie oraz projektów prawnych z tym związanych”.
– Myślę, że Federacja ma bardzo mocny mandat, by zajmować stanowisko w tej sprawie i chcemy dać wyraźnie do zrozumienia politykom, którzy są przeciwko życiu, że nie będą w stanie tego łatwo uczynić, bo będziemy bardzo mocnym głosem sprzeciwu, nie w oparciu o argumenty religijne, ale o fakty naukowe. Człowiek jest człowiekiem od momentu poczęcia i nie można tak po prostu arbitralnie wyznaczyć granicy 12 tygodnia, by móc go bezkarnie i bez żadnych powodów zabijać – mówi Jakub Bałtroszewicz.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia działa od 1992 r.; zrzesza kilkadziesiąt organizacji chroniących życie i prorodzinnych. W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |