Wydano album przedstawiający Oświęcim na przestrzeni ostatnich 140 lat
122 zdjęcia ukazujące rozwój Oświęcimia i zmiany, jak dokonały się w mieście na przestrzeni ostatnich 140 lat, znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Fotografie pochodzą ze zbiorów miejscowego kolekcjonera Tadusza Firczyka.
Muzeum podało, że każdy z dziesięciu rozdziałów albumu „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka” posiada historyczne wprowadzenie oraz plan miejsca, któremu jest poświęcony. Zdjęcia mają również indywidualne podpisy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne – zawiera opisy w językach polskim i angielskim.
>>> Maria Stachurska o położnej z Auschwitz: często modliła się na różańcu
– Gromadzenie dokumentów, fotografii, obiektów możliwe jest tylko przy owocnej współpracy z mieszkańcami ziemi oświęcimskiej. Ten album jest z jednej strony uhonorowaniem osoby Tadeusza Firczyka za jego wieloletnią pasję i wiedzę, a z drugiej próbą ujęcia zmian w mieście w oparciu o fotografie ze zbiorów kolekcjonera – powiedziała cytowana w komunikacie muzeum jego dyrektor Dorota Mleczko.
Tadeusz Firczyk przy okazji wydania albumu przekazał placówce kilkadziesiąt fotografii i wydawnictw poświęconych historii ziemi oświęcimskiej. – Te materiały powinny tu być nie ze względu na mnie, tylko na historię. Mają służyć ludziom – powiedział.
Album będzie dystrybuowany przy okazji otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaplanowanego na kwiecień br.
>>> Rzeka w Oświęcimiu wyrzuciła czaszki i kości [WIDEO]
Tadeusz Firczyk urodził się 12 września 1938 r. w Oświęcimiu. Gromadzenie fotografii i pocztówek rozpoczął w 1981 r. Sam także fotografuje. W 2012 r. w uznaniu pracy społecznej i popularyzacji historii został uhonorowany Medalem Miasta Oświęcim.
Muzeum Pamięci jest samorządową instytucja kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym ministerstwo kultury. Jego misją jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |