Wygraj wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Panamie 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Archidiecezja Krakowska ogłosiła w środę konkurs „Moje ŚDM” na krótkie, amatorskie filmy dokumentujące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Nagrodą jest podróż na kolejne ŚDM do Panamy. 

Konkurs objęli patronatem premier Beata Szydło i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Współpracują przy nim wojewoda małopolski, TVP3 Kraków, a partnerem jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. 

Film ma dokumentować przeżycia i emocje nie tylko z samego Krakowa. W czas przeżywanych kilka miesięcy temu Światowych Dni Młodzieży wpisują się także Dni w Diecezjach. W ten sposób organizatorzy pragną spojrzeć na to wydarzenie już nie od strony medialnej i profesjonalnej, ile właśnie z perspektywy uczestników, „od kuchni”. 

Zgodnie z regulaminem konkursu technika filmów może być dowolna: nagrywane kamerą, komórką czy aparatem fotograficznym, a długość od 1 do 10 minut. Może być zmontowany. Filmy bardzo słabej jakości nie będą brane pod uwagę. Termin nadsyłania to 24 grudnia, a rozstrzygnięcia – 6 stycznia. Jury będzie obradować pod przewodnictwem dyrektora i redaktora naczelnego TVP3 – Piotra Legutki. „Chcemy pokazać coś, co dla profesjonalnego operatora być może nie jest tak ważne jak dla kogoś, kto robił to amatorsko: sercem i emocjami. Nie szukamy mistrzostwa warsztatowego, choć nie wykluczam, że mogą się trafić samorodne talenty. Szukamy tego innego, bardzo osobistego spojrzenia, stąd nazwa: Moje ŚDM” – podkreślił. 

Organizatorzy podkreślają, że podczas Światowych Dni Młodzieży wielu młodych uczestniczących w wydarzeniu było nadawcami. Media społecznościowe zapełniły się ich relacjami, które konkurs w jakiś sposób chce uporządkować i zgromadzić w jednym miejscu. 

Pierwszą nagrodą jest podróż do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży, którą ufunduje Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca będzie możliwość zrealizowania reportażu, który wyemituje TVP3 Kraków. Upominkiem rzeczowym nagrodzony zostanie laureat trzeciego miejsca. Uniwersytet Jana Pawła II przyzna też swoją oddzielną nagrodę, którą będzie indeks studiów dziennikarskich na tej uczelni. 

Polska już dwukrotnie była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Pierwsze odbyły się w Częstochowie w 1991 r. Te niedawno przeżyte, pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, odbyły się w 2016 r. w Krakowie. 

fot. EpiskopatNews, flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze