Księża-emeryci poznają cyfrowy świat

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziesięciu kapłanów z Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej uczyło się przez 3 miesiące nowoczesnych technologii związanych z obsługą komputera, tabletu czy poruszania się po stronach internetowych.

Księża w wieku ponad 65 lat, którzy dotąd nie mieli okazji poznać nowoczesnych narzędzi komunikacji, uczestniczyli od września do listopada br. w kursie „ e-talenty seniora” dofinansowanym w ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Jak zauważył koordynator projektu ks. Piotr Góra, księża, którzy wzięli udział w projekcie to duchowni w wieku od 65 do 80 lat, którzy byli aktywni duszpastersko na parafiach w czasie, kiedy nie były tak powszechnie używane komputery i internet. „Dziś mogą się czuć coś na kształt wykluczenia cyfrowego” – podkreślił, przypominając, że księża ci w swej pracy posługiwali się w przeszłości maszyną do pisania i telefonami stacjonarnymi.

Sekretarz biskupa ordynariusza poinformował, że obecnie diecezja bielsko-żywiecka wdraża nowe technologie w pracy kapłanów posługujących w parafiach. Według duchownego, większość księży emerytów ma problemy, by nadążyć za wszechobecną technologią i postępem.

„Wielu z nich nie umie odebrać i odczytać poczty elektronicznej, jaka do nich trafia z kurii. Codzienne zadania, takie jak konieczność zalogowania się w bazie danych, by odczytać badania lekarskie czy przedłużyć abonament telefoniczny, przerażają ich. Próbowaliśmy ich oswoić z tą nową rzeczywistością. Chyba się udało choćby częściowo zakopać tę cyfrową przepaść, której tak się obawiali” – zaznaczył.

„Księża seniorzy-emeryci są w trudniejszej sytuacji niż seniorzy świeccy, ponieważ nie posiadają oni wnuków czy rodziny najbliższej, która w naturalny sposób wprowadzałaby ich w nowoczesne technologie. Niektórzy z nich posiadają jeszcze stare modele telewizorów” – dodał duchowny, podkreślając, że w realizacji projektu pomogło pięcioro młodych wolontariuszy z katolickiego LO im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

Przeprowadzony dla księży-seniorów kurs objął m.in. zakup 11 tabletów, 20 godzin praktycznych zajęć z komputerem, kilkanaście godzin doskonalenia nabytych umiejętności, 15 godzin zajęć prozdrowotnych prowadzonych przez specjalistkę oraz wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie księża uczestniczyli w multimedialnym przekazie informacji. Przy okazji uczestnicy wycieczki spotkali się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Zdaniem ks. Góry kurs zaowocował nabyciem umiejętności obsługi komputera na najprostszym poziomie. „Księża wiedzą, jak korzystać ze strony diecezjalnej, jak zalogować się i korzystać z diecezjalnej poczty e-mailowej” – sprecyzował. Sekretarz zaznaczył, że sprzęt dla księży, zakupiony dzięki ASOS, pozostanie w Domu Księży Seniorów do dyspozycji mieszkańców i będzie służył przy kolejnych edycjach kursu dla księży seniorów.

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 zakłada poprawę jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Jego celem jest także zwiększenie różnorodności i poprawa jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych.

Księża-emeryci poznają cyfrowy świat
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze