Wyrok TK został opublikowany. Aborcja z przyczyn eugenicznych jest w Polsce nielegalna
W Dzienniku Ustaw – w środę późnym wieczorem – opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
W Monitorze Polskim opublikowano z kolei uzasadnienie tego wyroku. Tym samym przepisy zakazujące tzw. aborcji eugenicznej wchodzą w życie. Uzasadnienie do wydanego w październiku wyroku opublikował dziś Trybunał. Do wejścia nowych przepisów w życie potrzeba było jeszcze właśnie publikacji w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego „podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu” w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Wyrok nie był jednak publikowany przez rząd od października; czyli od momentu wydania go przez Trybunał. Z tego powodu rząd spotykał się z krytyką prawników, konstytucjonalistów.
Zgodnie z pierwotną informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie TK powinno było zostać opublikowane najpóźniej 2 listopada ubiegłego roku, co wtedy nie nastąpiło. Na początku grudnia rząd przyjął stanowisko w sprawie terminu publikacji tego wyroku. Stwierdził w nim, że orzeczenie TK powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia. „Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji” – głosiło to stanowisko. Poinformowano w nim też, że wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw RP, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”. Jak oceniła Rada Ministrów publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na „minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia”.
Wyrok TK z 22 października za niezgodny z konstytucją uznaje przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Od momentu dzisiejszej publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw aborcja z tego powodu stała się w Polsce nielegalna. Lekarzowi, który przerwałby w tej sytuacji ciążę grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |