fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony będzie chrześcijanom na Bliskim Wschodzie

W drugą niedzielę listopada, Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie on przeżywany pod hasłem „To jest nasz dom”. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbędzie się 12 listopada.

„W tym roku wsparciem chcemy objąć cały Bliski Wschód. Upomnieć się o pogrążoną w wojnie Ziemię Świętą, zmagających z potężną biedą mieszkańców Libanu, a także Irak, gdzie w ciągu ostatnich lat dramatycznie spadła liczba chrześcijan. Tam, gdzie codzienny obraz zrujnowanych domów, zbombardowanych miast i cierpiących dzieci, odbiera ludziom nadzieję, potrzeba naszego zaangażowania” – wyjaśniło Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w przekazanej PAP informacji.

Jak podkreślono, „Bliski Wschód to dom dla tysięcy chrześcijan”. „Pomoc na miejscu to szansa, by tego domu nie porzucać. Prawo do pozostania zawsze będzie przed prawem do emigracji” – wskazała PKWP.

W komunikacie zwrócono uwagę, że „mimo wojen, kryzysów, prześladowań wielu ludzi na Bliskim Wschodzie pozostaje w swoim kraju”. „W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, dzieci, niepełnosprawni i chorzy” – wskazuje organizacja.

>>> XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony Ukrainie

„My was nie prosimy, my was błagamy. Nie pozwólcie, by nasze kraje stały się pustynią” – zaapelował do Polaków grecko-melchicki arcybiskup Aleppo abp Georges Masri w komunikacie PKWP.

Abp Jacques Mourad, przed laty więzień tzw. Państwa Islamskiego, dziś arcybiskup Homs, podkreślił, że „świat potrzebuje rewolucji przeciwko przemocy”. „Jeśli ktoś może ją rozpocząć, to właśnie chrześcijanie, świadomi tego, że na Bliskim Wschodzie, targanym przez konflikty i wojny, wyłącznie oni mogą stać się narzędziem pokoju” – ocenił hierarcha.

>>> Papież spotkał się z prześladowanym przez chińskie władze kard. Zenem

W związku z XV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało materiały duszpasterskie: wprowadzenie do mszy św., propozycję kazania dla dorosłych, kazanie dla dzieci, modlitwę powszechną i propozycję ogłoszeń.

fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

>>> Festyn w Rymanowie Zdroju. Świeccy z pomocą prześladowanym

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Organizację założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”. Wydała też „Wierzę. Mały katechizm katolicki” i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci „Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze