Fot. Facebook/Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM

XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży – tym razem online

Przygotowania do ŚDM, program formacyjny dla młodzieży oraz najbliższe spotkanie Taize – to główne tematy XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które z powodu pandemii odbyło się w tym roku online. Wzięło w nim udział ponad 70 uczestników ze wszystkich diecezji w Polsce.

– Podsumowano także minione miesiące pracy, w czasie, który z powodu pandemii trzeba było wiele spotkań odwołać lub zmodyfikować dotychczasową formułę. Przykładem jest chociażby Festiwal Życia organizowany przez ojców oblatów i pięć diecezji (gliwicką, sosnowiecką, bielsko-żywiecką oraz archidiecezje katowicką i częstochowską), który w tym roku nie odbył się tradycyjnie w Kokotku, ale został przeniesiony na poziom parafii oraz do przestrzeni wirtualnej, co sprawiło, że wzięło w nim udział 900 osób z całej Polski, a więc więcej, niż  co roku w formie stacjonarnej – powiedział przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Solarczyk.

>>> O. Maciej Zięba OP: musimy starać się zrozumieć zbuntowaną młodzież

Zwrócił uwagę, że nowe formy aktywności dają szansę uczestnictwa młodym wcześniej niezwiązanym z konkretnym duszpasterstwem, czy wspólnotą. – To pokazuje nam kierunki działań nie tylko w dobie epidemii, ale także, kiedy uda się nam powrócić do normalnych spotkań – już bez reżimu sanitarnego – powiedział bp Solarczyk.

Fot. pixabay

Wartość przestrzeni wirtualnej

Przyznał, że przestrzeń wirtualna pozwala na szybką i stosunkową efektywną wymianę myśli, nie jest jednak w stanie zastąpić, tego co nazywamy doświadczeniem wspólnoty, kiedy młodzi z różnych części kraju gromadzą się w jednym miejscu, wspólnie się modląc. – To zawsze buduje angażując całego człowieka, jego umysł, ciało, psychikę i ducha – zwrócił uwagę hierarcha. Wspomniał, że „spotkania online mogłyby stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie, takich zjazdów jak np. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży”. – Ważne, aby były wówczas bardzo dobrze przygotowane od strony merytorycznej oraz audiowizualnej – powiedział bp Solarczyk.

>>> Lednica 2000 w 2020 roku od kulis [ZDJĘCIA]

Konferencję na temat konieczności ściślejszej współpracy między ruchami, wspólnotami i diecezjalnymi duszpasterstwa zarówno na poziomie parafii, jak i diecezji, wygłosił bp Andrzej Przybylski. Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wyjścia z przesłaniem Ewangelii do innych środowisk. Wyjaśniał, że formacja jest konieczna, ale nie jest ona celem samym w sobie. – Jeśli człowiek poznaje Chrystusa, to jest zaproszony do dzielenia się Dobra Nowiną z innymi – zaznaczył bp Przybylski.

Światowe Dni Młodzieży

W czasie XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży rozmawiano także o przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie. – Strona portugalska udostępni specjalne materiały formacyjne dla młodych przygotowujących się do spotkania z papieżem Franciszkiem w 2023 roku. Obecne są kilku w czterech wersjach językowych na portugalskiej stronie ŚDM – powiedział bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że podobnie jak w Polsce – modlitwa w intencji ŚDM odbywała się każdego 13. dnia miesiąca, co było nawiązaniem do objawień fatimskich, tak Portugalczycy przyjęli 23. dzień miesiąca. – Czy zmienimy i będziemy modlić się tego samego dnia, co młodzi w Portugalii, to jest kwestia do rozważenia – powiedział bp Solarczyk.

Nawiązując do decyzji papieża Franciszka o przeniesieniu obchodów ŚDM na poziomie diecezjalnym z Niedzieli Palmowej na uroczystość Jezusa Chrystus Króla Wszechświata, hierarcha powiedział, że to będzie wymagało przemodelowania dotychczasowych programów i wydarzeń na poziomie poszczególnych diecezji. – W wielu miejscach były sprawdzone przez lata formuły spotkań, które teraz trzeba będzie dostosować do nowych realiów – dodał.

Fot. pixabay

Co zamiast programu?

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP zapowiedział, że w tym roku z powodu pandemii i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nie będzie tradycyjnego programu formacyjnego dla młodzieży. „Dotychczas był on wcześniej opracowywany i rozsyłany do wszystkich diecezji w formie pisemnej i audiowizualnej. Tymczasem teraz program formacyjny został podzielony na dziesięć miesięcy i w każdym  z nich spotkania w formie online będzie przygotowywała inna diecezja, najbliższe np. grudniowe – diecezja radomska – poinformował bp Solarczyk. Zapowiedział, że młodzi będą mieli do wyboru spotkania z kilku dziedzin tematycznych: katechetycznej, społecznej czy związanej z problematyką ŚDM.

W Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży wzięli udział delegaci i duszpasterze młodzieży ze wszystkich polskich diecezji, świeccy liderzy grup młodzieżowych, a także przedstawiciele wspólnot, w tym m.in. Ruchu Światło-Życie, czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze