Z Poznania wyruszy samolot z pomocą humanitarną dla Libanu
We wtorek 1 sierpnia w godz. 10.00 z lotniska wojskowego w Powidzu wystartuje samolot wojskowy do Libanu zabierający pomoc z Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
Transport będzie się składał ze sprzętu medycznego: strzykawek, igieł do biopsji, żywności terapeutycznej oraz artykułów szkolnych o łącznej wadze dwóch ton. Pomoc ta została pozyskana od polskich firm. Dary trafią do libańskich szpitali, przychodni i sierocińców. 4 sierpnia miną trzy lata od tragicznego wybuchu w bejruckim porcie.
>>> Arcybiskup z Libanu: jestem z pokolenia św. Jana Pawła II
Dramatyczna sytuacja w Libanie
Sytuacja ekonomiczna w Libanie jest dramatyczna. Mieszkańcom doskwiera szalejąca inflacja, która wynosi obecnie 200%. Na to wszystko nałożyły się ograniczenia związane z pandemią COVID-19, które doprowadziły do upadku wielu firm i wzrostu bezrobocia.
W działania na rzecz poprawy sytuacji w Libanie zaangażował się Bank Światowy, rozpoczynając program wsparcia dla mieszkańców. Zakładał on jednak pomoc wyłącznie dla najuboższej części społeczeństwa. Libańczycy cierpią z powodu klęski głodu oraz braku dostępu do opieki medycznej. Wsparcia w zakupie żywności i innych podstawowych produktów potrzebuje dziś ponad połowa mieszkańców Libanu.
Liban boryka się także z gospodarczymi skutkami rosyjskiej napaści na Ukrainę – przed wojną kraj ten importował bowiem ponad 60% pszenicy z Ukrainy. Szalejąca inflacja uderza głównie w osoby o niskich zarobkach. Na ubóstwo narażone się głównie gospodarstwa prowadzone przez kobiety oraz te, w których znajdują się dzieci.
Liban jest dziś jednym z najbardziej zadłużonych krajów na świecie. Pogrążony w chaosie rząd nie ma środków, by finansować programy socjalne. To szokujący zwrot dla kraju, który w latach 90. był postrzegany jako przykład bliskowschodniego sukcesu gospodarczego.
Fundacja „Redemptoris Missio”
Fundacja „Redemptoris Missio” pomaga w Libanie od czterech lat i łączna waga naszej pomocy przekroczyła już ponad 40 ton. Palety z pomocą humanitarną dla libańskich szpitali zabiorą polscy żołnierze, którzy od 2019 roku pełnią tam misję stabilizacyjną w ramach ONZ. Głównym celem misji jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |