Wojska obrony terytorialnej w Ukrainie gotowe do obrony kraju. Przygotowywanie jedzenia na froncie. Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Za tydzień wizyta abp. Gallaghera w Kijowie

Sekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami, arcybiskup Paul Richard Gallagher planuje w przyszłym tygodniu wizytę w Kijowie, gdzie ma odbyć spotkania na najwyższym szczeblu – podaje portal Crux. Powołując się na swe źródła portal dodał też, że w piątek 20 maja przedstawiciel Stolicy Apostolskiej ma się spotkać z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.

Przypomniano, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, arcybiskup większy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk, pełniący obowiązki przewodniczącego episkopatu łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki oraz ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wielokrotnie zapraszali papieża Franciszka do złożenia wizyty w Kijowie.

>>> Ukraina żegna Maksyma Łewina, dziennikarza zabitego przez Rosjan

Franciszek zasygnalizował otwartość na wyjazd, mówiąc dziennikarzom na pokładzie samolotu papieskiego wracającego z Malty w zeszłym miesiącu, że wizyta na Ukrainie jest „w planach”. W minionych tygodniach pojawiły się wątpliwości co do jej prawdopodobieństwa, ze względu na ciągłe zmagania papieża Franciszka z bólem kolana oraz z powodu kilku publicznych wypowiedzi rosyjskiego patriarchy prawosławnego Cyryla, popierających wojnę i nieustanne oblężenie strategicznych ukraińskich miast przez wojska rosyjskie.

Wojska obrony terytorialnej na Ukrainie gotowe do obrony kraju. Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

W ostatnim wywiadzie watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, powiedział, że papieska wizyta na Ukrainie jest nadal dyskutowana, „ale jej realizacja jest uwarunkowana możliwością sprzyjania rzeczywistej poprawie sytuacji w kraju”. „Podróż nie miałaby sensu, gdyby następnego dnia wojna została wznowiona jak poprzednio” – powiedział.

Wizyta abp. Gallaghera na Ukrainie była podobno planowana od miesięcy, jeszcze przed wybuchem wojny. Jego obecność w Kijowie w obecnych okolicznościach sygnalizuje jednak żywe zainteresowanie papieża procesem pokojowym i niewątpliwie będzie interpretowana na płaszczyźnie geopolitycznej jako deklaracja sympatii Stolicy Apostolskiej w trwającym konflikcie – uważa redakcja portalu Crux.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze