Fot. niniwa.org

Zaangażowanie zakonów męskich w czasie epidemii. Oblaci pomagają materialnie i duchowo

Przed tygodniem, 20 kwietnia 2020 r., o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący KWPZM opublikował apel w którym zachęcał zakonników do podjęcia wolontariatu w domach pomocy społecznej. W apelu znalazły się słowa: „Zwrócono się do nas z poważną prośbą o stworzenie grupy zakonnych wolontariuszy gotowych pomóc w opiece nad chorymi, przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej. Jak wiemy w niektórych miejscach Polski potrzeba takiej pomocy jest wielka i nagląca”. Sekretariat KWPZM w Warszawie stał się koordynatorem zainicjowanej akcji pomocy.

Jeszcze przed opublikowaniem listu przewodniczącego KWPZM różne zgromadzenia i domy podejmowały indywidualne inicjatywy o szerszym czy węższym zasięgu. Sekretariat KWPZM został zobowiązany do koordynacji i spisywania tych działań oraz pozostawania do dyspozycji sztabów kryzysowych i wojewodów, aby z listy zakonnych wolontariuszy udostępnić kontakty pomocowe.

fot. archiwum ks. Piotra

Zakonnicy – wolontariusze w DPS-ach i szpitalach

Z zebranych do tej pory danych wiadomo, że pod koniec kwietnia spośród zakonników do bezpośredniej walki z koronawirusem stanęło już m.in. 2 benedyktynów, pomagających w DPS-ie w Kaliszu; 3 albertynów w DPS-ie w Stalowej Woli; 12 kleryków od salezjanów w DPS-ie w Krakowie; misjonarz Krwi Chrystusa z Częstochowy i 3 wolontariuszy oblackiej „Niniwy” w DPS „Zameczek” w Lublińcu; benedyktyn z Tyńca w DPS w Częstochowie; 3 franciszkanów z krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych wspiera aktualnie Caritas w Krakowie, a saletyn z Krakowa angażuje się jako ratownik medyczny, zaś salwatorianin został kapelanem oddziału chorych na Covid-19 w Trzebnicy. W najbliższym czasie pomocą służyć będą następni zakonnicy, często podmieniając poprzednie ekipy: kapucyn wspomoże otwierany po dezynfekcji DPS w Drzewicy, 3 pijarów oraz 6 franciszkanów (OFMConv) ZOL w Jeleniej Górze, 2 innych franciszkanów (OFMConv) z Krakowa uda się do DPS-u w Czernichowie, zaś jeden do DP-u w Krakowie. Natomiast dwóch oblatów M.N. rozpocznie posługę w DPS-ie „Zameczek” w Lublińcu.

Pomocy osobom chorym lub zagrożonym Covid-19 udzielają kapucyni z krakowskiej prowincji. Osiemnastu spośród nich angażuje się na co dzień w Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio w Krakowie, służąc bezdomnym, trzech pomaga w DPS-ie w Stalowej Woli, dwóch w Szpitalu Jednoimiennym w Wolicy, dwóch w szpitalu w Kielcach, a kapelan szpitala w Bytomiu pomaga zakażonym wirusem także jako wolontariusz.

Inicjatywy zakonne

Nie brakuje też innych zakonnych inicjatyw. Zakonnicy dostarczają respiratory oraz środki ochrony osobistej dla pracowników szpitali, DPS-ów i hospicjów, jak np. werbiści w szpitalu w Ostródzie, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w różnych częściach Polski; benedyktyn z Tyńca angażuje się w szycie i rozdawanie mieszkańcom maseczek, podobnie czynią m.in. parafianie oblackiego sanktuarium w Kodniu. Warto odnotować, że pojawiają się też inicjatywy pomocy niesionej personelowi medycznemu, który może zamieszkać w zakonnych ośrodkach np. u paulinów na Jasnej Górze i u franciszkanów (OFM) w Wejherowie oraz u franciszkanów (OFMConv) w Harmężach i Rychwałdzie, by nie musiał wracać do domu i w ten sposób narażać swoich najbliższych. Salwatorianin z Trzebini z kolei stal się koordynatorem akcji #zSercemDoLudzi, której celem jest pomoc osobom chorym, starszym i samotnym w tym mieście w okresie pandemii.

>>> Oblatki pomagają chorym i umierającym na koronawirusa

Wielu zakonników włączyło się w pomoc chorym i starszym w naszych zakonnych parafiach, jak m.in. oblaci w Gorzowie Wielkopolskim z wolontariuszami „Domu u Oblatów” oferują ciepłe posiłki; sanktuarium oblackie w Kodniu, a parafia franciszkanów (OFMConv) w Legnicy zapewnia pomoc seniorom w robieniu zakupów, itp. Nie ustaje też stała pomoc, jaką zakonnicy świadczą wobec ubogich, bezdomnych i potrzebujących wsparcia w formie posiłków. Choć obecnie działania te są utrudnione przez epidemiczne obostrzenia, to w dalszym ciągu wydawane są posiłki w formie jedynie suchego prowiantu lub ciepłych posiłków na wynos w słoikach i opakowaniach jednorazowych, co czynią m.in. kapucyni z Krakowa i Warszawy, oblacka Wspólnota Dobrego Pasterza w Katowicach. W okresie świątecznym organizowane były także w wielu miejscach, obecnie jednak tylko na „wynos”, śniadania wielkanocne dla potrzebujących.

Fot. niniwa.org

W dwóch ośrodkach Misjonarzy Oblatów M.N. powstały izolatoria – w Kokotku (na 60 osób) i Bodzanowie (na 10 osób), w części obsługiwane przez zakonników, którzy mierzą temperaturę, dostarczają pod drzwi pokoi posiłki, sprawują pod balkonami Eucharystię itp. Oblaci z Kokotka pozostają też w dyspozycji sanepidu i obsługują tzw. „wymazobusy”.

Dodatkowo 2 benedyktynów z Tyńca, członków tamtejszej OSP, jest zaangażowanych w ramach akcji Strażacy-Medykom. 

Kolejni zakonnicy są w gotowości

Z dnia na dzień powiększa się grono zakonnych wolontariuszy, którzy są gotowi w każdej chwili odpowiedzieć na wezwania z konkretnych miejsc i ośrodków. Oprócz już zaangażowanych, lub przygotowujących się do tej posługi (o czym wyżej), na tej liście znajduje się:
8 saletynów z Krakowa; 7 pijarów: 5 z Krakowa oraz po jednym z Warszawy i Łowicza; 5 redemptorystów z Tuchowa; 5 salwatorianów (2 z Trzebnicy oraz po jednym z Bagna, Bielska-Białej i Mikołowa), 4 kombonianów z Warszawy; 3 misjonarzy oblatów: po jednym ze Świętego Krzyża, Gorzowa Wielkopolskiego i Katowic (Wspólnota Dobrego Pasterza), 2 karmelitów bosych z Krakowa; benedyktyn z Tyńca; bernardyn z Krakowa; franciszkanin (OFM) z Krakowa; kapucyn z Zakroczymia, klaretyn z Warszawy; misjonarz Krwi Chrystusa z Łabuni koło Zamościa; salezjanin z Warszawy.

>>> „Ksiądz na sygnale” – duchowe wsparcie przez telefon w czasach pandemii

„Ksiądz na sygnale”

Zakonnicy angażują się także w telefoniczne dyżury wsparcia w ramach akcji archidiecezji poznańskiej „Ksiądz na sygnale” (m.in. 2 oblatów) i archidiecezji warszawskiej czy „rozmównicy” prowadzonej przez salwatorianów z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Zapewne nie da się zliczyć różnego rodzaju akcji modlitewnych, jak np. „Adoptuj Medyka”, czy transmisji wydarzeń i uroczystości, jakie odbyły się w ramach zakonnych jurysdykcji należących do KWPZM w Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze