Karolina Kózkówna

Karolina Kózkówna, fot. commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36415159

Zabawa: nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań wokół sanktuarium bł. Karoliny

Na terenach rekreacyjnych wokół sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstała nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań. Jest to specjalny namiot, który ufundowało województwo małopolskie.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie otrzymała 150 tys. zł na zakup oraz montaż całorocznego namiotu o wymiarach 15 x 40 metrów.

– Będzie to miejsce spotkań, koncertów i innych uroczystości patriotycznych i religijnych dla mieszkańców subregionu tarnowskiego oraz przybywających do Zabawy pielgrzymów – opisała Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Namiot będzie również pełnił funkcję miejsca wystawowego – szczególnie dla upamiętnienia Operacji III Most. Obecnie w przestrzeni namiotu mieści się wystawa poświęcona temu wydarzeniu, zatytułowana „Oni ocalili Londyn”.

Zadanie pt. „Namiot – miejsce spotkań, edukacji, rekreacji” zostało wybrane w głosowaniu w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego w dziedzinie kultury. Do realizacji zadania została wytypowana parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.

>>> Modlitwa do bł. Karoliny Kózkówny

Operacja III Most polegała na przewiezieniu części hitlerowskiej rakiety V-2 z Polski do Anglii, które w 1944 r. udało się zebrać żołnierzom AK. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano właśnie pola w Wał Rudzie koło Zabawy.

>>> Zabawa: szkoła modlitwy u błogosławionej Karoliny

W 1914 r. Karolina Kózkówna z Wał Rudy została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności. W 1917 r. ciało męczennicy przeniesiono do grobowca zbudowanego na placu przykościelnym, ufundowanego przez jej rodziców. W 1987 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. W 2002 r. rozwijający się kult bł. Karoliny sprawia, że z okazji 15. rocznicy wyniesienia jej na ołtarze, bp Wiktor Skworc podnosi kościół parafialny w Zabawie do rangi sanktuarium. 4 lata później rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze