fot. tarnow.gosc.pl

Zabawa: szkoła modlitwy u błogosławionej Karoliny

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W piątek przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstanie Miasteczko Modlitewne. Na uczestników czekają ciekawe spotkania, czuwania modlitewne, koncerty i wiele innych atrakcji.

– Miasteczko Modlitewne to siedmiodniowa szkoła modlitwy u błogosławionej Karoliny. Oprócz elementów duchowych, formacyjnych, chcemy się skupić na wzajemnych relacji, chcemy się zintegrować z tą wspólnotą, która przyjedzie do miasteczka. Zgłosiło się już ponad sto osób z kilku diecezji. Dołączyć będzie można także w dniu rozpoczęcia – zachęca Magdalena Nowak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.

Tegorocznemu ogólnopolskiemu spotkaniu towarzyszy hasło „Ducha masz? Chcesz?”. W ciągu rekolekcji młodzież będzie korzystać z wielu atrakcji i wydarzeń. Zaplanowano dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty oraz zabawy prowadzone przez wodzirejów. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy nocować będą w namiotach rozłożonych na terenie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, albo w szkole.

Miasteczko Modlitewne jest ogólnopolską inicjatywą KSM-u, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku. Jej zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do błogosławionej Karoliny.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.miasteczkomodlitewne.pl

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, fot. sanktuariumzabawa.pl

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie.

Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę.

Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze