Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Marcin Bielecki

W niedzielę ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

1896 – tyle osób w ubiegłym roku straciło życie na polskich drogach. Choć liczba ta jest mniejsza niż w poprzednim roku, jednak gdy mówimy o ludzkim życiu nawet jedna śmierć to zbyt wiele. W niedzielę 19 listopada w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie spotkają się na wspólnej modlitwie rodziny, które w wypadkach straciły bliskich, a także przedstawiciele służb i instytucji, które dbają o bezpieczeństwo.

„Pamiętaj, Wspieraj, Działaj” – pod takim hasłem odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Wydarzeniem upamiętniane są osoby, które odeszły oraz zostały ranne i ucierpiały w wyniku wypadków drogowych. Organizatorzy zapraszają 19 listopada do Zabawy koło Tarnowa. Będzie także internetowa transmisja. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8Tcaz0JOkc8

O 10.30 w sanktuarium bł. Karoliny rozpoczną się wypominki, a następnie program muzyczny „Przejście… przez ból”. Eucharystię o godzinie 11.15 poprowadzi psycholog ks. dr Jerzy Smoleń. Będzie to modlitwa w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik „Przejście”, który upamiętnia ofiary wypadków. 

Fot. pixabay

Organizatorami niedzielnych obchodów są: Stowarzyszenie „Przejście” w Zabawie, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

>>> Coraz więcej tragicznych wypadków drogowych powodują najmłodsi stażem kierowcy

Od wielu lat Stowarzyszenie „Przejście” w Zabawie organizuje cykliczne warsztaty terapeutyczne skierowane do ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Każdego roku podczas uroczystości kościelnych, zapalane jest światło pamięci pod pomnikiem, sadzone drzewo pamięci oraz są spotkania z rodzinami ofiar. Ponadto organizowane są warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe i konferencje. Natomiast od września w Wał- Rudzie działa poradnia psychologiczna, z której można skorzystać bezpłatnie w ramach NFZ. To pomoc dla tych, którzy doświadczyli traumy. 

Oferta skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Zapisy pod numerem telefonu 505 717 815 lub [email protected]

Świadectwa rodzin, które przyjeżdżają do bł. Karoliny mówią o tym, że ludzie, którzy stracili bliskich, właśnie tutaj znajdują siłę i nadzieję, by żyć. 

Karolina Kózkówna
fotograf nieznany, arch. własne, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36415159

W sobotę 18 listopada przypada 109. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Zginęła broniąc dziewictwa, gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Doczesne szczątki bł. Karoliny spoczywają w sarkofagu pod mensą głównego ołtarza jej parafialnego kościoła w Zabawie. Na szlaku jej męczeństwa z rodzinnego domu w Wał – Rudzie, przez las, prowadzi Droga Krzyżowa, która 18. dnia każdego miesiąca gromadzi tysiące ludzi. Podczas rozważań odczytywane są prośby i podziękowania za łaski otrzymywane na wstawiennictwem bł. Karoliny. 

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. W czasie Mszy beatyfikacyjnej papież powiedział: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia – to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”. 

W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie znajduje się kaplica męczenników i ofiar przemocy. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze