Fot. cathopic

Czy nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej może być kobieta? [ROZMOWA] 

– Trzeba jasno powiedzieć, że nie istnieje ktoś taki jak nadzwyczajny szafarz Eucharystii. Jest zwyczajny szafarz Eucharystii i jest nim wyświęcony mężczyzna, czyli prezbiter, którego nazywamy również kapłanem, księdzem – mówi ksiądz Krystian Sammler. 

Ksiądz Krystian Sammler jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstw: Ogólnego i Specjalistycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, a także archidiecezjalnym duszpasterzem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. 

Justyna Nowicka: W odniesieniu do nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej zdarzyło mi się usłyszeć sformułowanie, że można także używać zamiennie określenia nadzwyczajny szafarz Eucharystii. Czy to prawda? 

Ksiądz Krystian Sammler: – Trzeba jasno powiedzieć, że nie istnieje ktoś taki jak nadzwyczajny szafarz Eucharystii. Jest zwyczajny szafarz Eucharystii i jest nim wyświęcony mężczyzna, czyli prezbiter, którego nazywamy również kapłanem, księdzem. 

Natomiast w funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej chodzi o udział wiernych świeckich w rozdzielaniu Komunii świętej. Nie chodzi o udział w przeistaczaniu chleba i wina w Ciało i Krew Pańską, ale tylko i wyłącznie udział w rozdzielaniu konsekrowanej przez kapłana Komunii świętej.  

>>> Czym różni się szafarz od akolity? 

I nie jest to nowa funkcja w Kościele. 

– Funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej znał już Kościół starożytny, który posyłał wybranych we wspólnocie do chorych, uciekinierów, do więźniów. Święty Tarsycjusz, który żył w III wieku jest pierwszym męczennikiem – nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej. Później na skutek różnych uwarunkowań funkcja ta zanikła, ale powróciła wraz z Soborem Watykańskim II, kiedy bardziej zaakcentowano Kościół jako wspólnotę i chciano w życie wspólnoty w większym stopniu zaangażować wiernych świeckich. 

Dzisiaj nadzwyczajnymi szafarzami są mężczyźni, którzy po odpowiedniej formacji otrzymują upoważnienie na jeden rok – tak jest w archidiecezji poznańskiej. Później to upoważnienie można odnowić. Przez cały czas uczestniczą oni w formacji, w rekolekcjach, dniach skupienia, w spotkaniach rejonowych. 

Podstawowym zadaniem nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest zanoszenie jej chorym. Dopiero kolejnym jego zadaniem, jeśli jest taka potrzeba, jest rozdzielanie jej w czasie mszy świętej. 

Fot. Piotr Ewertowski/Misyjne Drogi/misyjne.pl

A czy także kobiety mogą być nadzwyczajnymi szafarkami Komunii świętej? 

– Tak, mogłyby być. Papież Franciszek wprowadził posługę stałych akolitów i akolitek, czyli świeckich, którzy będą rozdzielali Komunię Świętą i usługiwali przy ołtarzu. Odpowiednie normy prawne wprowadzono w Polsce w grudniu 2021 roku. Natomiast w ścisłym odniesieniu do nadzwyczajnych szafarzy dokumenty liturgiczne w Polsce mówią w tej chwili o kobietach, które mogą być nadzwyczajnymi szafarzami, ale tylko jeśli są siostrami zakonnymi lub kobietami konsekrowanymi, które taką funkcję będą pełnić w swojej wspólnocie zakonnej, na przykład będą zanosić Komunię świętą chorym współsiostrom. 

W innych krajach, takich jak Włochy czy Niemcy, kobiety są nadzwyczajnymi szafarkami Komunii świętej. 

Z powodu wielkiej liczby powołań kapłańskich, które mieliśmy w Polsce, mamy inne rozwiązania duszpasterskie i do tej pory w wielu diecezjach nie ma dużej liczby nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W Poznaniu jest około dwa tysiące nadzwyczajnych szafarzy. To po pierwsze wynika z otwartości biskupów poznańskich na tę funkcję. Po drugie, w Archidiecezji Poznańskiej mamy 415. parafii  oraz blisko półtora miliona wiernych, to generuje potrzeby ustanawiania nadzwyczajnych szafarzy. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze