fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Żądania Stolicy Apostolskiej wobec Rosji

Dwa odmienne w treści, a wręcz sprzeczne komunikaty Watykanu i Moskwy na temat dzisiejszej rozmowy telefonicznej Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina z szefem rosyjskiej dyplomacji, Siergiejem Ławrowem skłoniły redakcji portalu il sismografo do zwrócenia uwagi na kilka aspektów tej wymiany opinii.

Po pierwsze w komunikacie watykańskim wyraźnie czytamy o gotowości Stolicy Apostolskiej, do uczynienia wszystkiego, co w jej mocy, by służyć pokojowi. Ponadto wyraźnie sformułowano pod adresem strony rosyjskiej trzy apele:

– o zaprzestanie ataków zbrojnych,

– zapewnienie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej i pracowników organizacji pomocowych,

– aby przemoc z użyciem broni zastąpiono negocjacjami

Ponadto Watykan, podobnie jak Rosja, nie precyzuje, kto do kogo dzwonił. Wszystko pozostaje nieokreślone, a przecież dyplomacja watykańska dobrze zna różnicę między „zadzwonieniem do kogoś” a „przyjęciem telefonu”. Mamy jednak wrażenie, że to kard. Parolin zadzwonił do Ławrowa – twierdzi redakcja il sismografo.

Wierni Ukraińcy na Placu św. Piotra w Watykanie, fot. EPA/CLAUDIO PERI

Natomiast komunikat opublikowany w Moskwie mówi jedynie, że Ławrow „przedstawił pryncypialne stanowisko Rosji w sprawie przyczyn i celów specjalnej operacji wojskowej rozpoczętej na Ukrainie”. – Dodaje, że obie strony wyraziły nadzieję, iż czwarta runda rozmów między Moskwą a Kijowem odbędzie się tak szybko, jak to możliwe, w celu „osiągnięcia porozumienia w sprawie głównych problemów leżących u podstaw kryzysu, aby go rozwiązać i zaprzestać działań wojennych”. Sam sposób sformułowania obydwu komunikatów jest bardzo wymowny, i trudno w nim dostrzec dobrą wolę rosyjskiej dyplomacji – ocenia il sismografo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze