fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Zakon Maltański zamierza zbudować szpital w Gazie

Zakon Maltański i jego agencja pomocowa Malteser International planują budowę małej kliniki w mieście Gaza. „Po miesiącach bardzo intensywnej akcji niesienia pomocy humanitarnej jesteśmy obecnie na etapie tworzenia odpowiednich warunków” – powiedział Wielki Szpitalnik Josef Blotz agencji prasowej Kathpress w Wiedniu, gdzie przez kilka dni obradowała międzynarodowa konferencja organizacji pomocowych Zakonu Maltańskiego.

W międzynarodowych władzach Zakonu Maltańskiego Blotz – były generał Bundeswehry – piastuje od lutego funkcję Wielkiego Szpitalnika, którą można porównać do urzędu ministra spraw społecznych, zdrowia i pomocy humanitarnej.

Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Szpital Świętej Rodziny w Betlejem

Projekt w Gazie jest głównym punktem pracy zakonu, wyjaśnił Blotz, który niedawno odwiedził Jerozolimę i spotkał się z łacińskim patriarchą kardynałem Pierbattistą Pizzaballą. Omówiono również kwestię dalszego rozszerzenia pomocy dla mieszkańców Gazy, szczególnie w zakresie opieki zdrowotnej. W ramach pomocy socjalnej i medycznej zakon od dawna prowadzi w Betlejem szpital Świętej Rodziny – największą klinikę położniczo-ginekologiczną w regionie, z oddziałem intensywnej terapii dla noworodków. 
 
Sytuacja bezpieczeństwa jest bardzo trudna, wszyscy o tym wiemy. Ale musimy spróbować znaleźć sposoby, aby pomóc ludziom w każdym razie” – powiedział Blotz w Wiedniu o sytuacji w Gazie. „A warunki, które do tej pory stworzyliśmy we współpracy z Patriarchatem Łacińskim, są naszym zdaniem na tyle obiecujące, że możemy podjąć następny krok, a konkretnie założenie małej kliniki”.

Obóz dla uchodźców w północnej Strefie Gazy, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Zakon Maltański działa w ponad 120 krajach. Organizacja zrzesza ponad 13,5 tys. członków i 95 tys. wolontariuszy, których wspiera ponad 50 tys. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Świecki zakon katolicki prowadzi szpitale, ośrodki medyczne, kliniki ambulatoryjne, placówki dla osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodki dla osób nieuleczalnie chorych, a także projekty opieki społecznej i psychologicznej dla migrantów i uchodźców. Za pośrednictwem organizacji pomocowej Malteser International zapewnia pomoc doraźną w przypadku klęsk żywiołowych i sytuacji wojennych, w tym w ponad 70 miejscach na Ukrainie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze