Fot. flickr/eiskopatnews

Zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego

Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Pielgrzymka, Piesza Pielgrzymka do Źródła św. Jakuba oraz Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisz – to tylko kilka propozycji przygotowanych na zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego w południowej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Synod Jakubowy trwał od marca ubiegłego roku i został zainicjowany z okazji 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego. Kolejne sesje synodalne odbywały się m.in. w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i na Jasnej Górze.

21 kwietnia odbyła się Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który po raz pierwszy przyjechał do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

>>> Bp Zadarko: jesteśmy narodem, który pielgrzymowanie ma we krwi

Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński przypomniał, że pielgrzymki do źródeł św. Jakuba w Jakubowie mają swoje źródło już w wiekach średnich, a 2004 roku zadecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii. – Szlak ten pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba został oficjalnie otwarty 24 lipca 2005 roku, a prowadzi z Głogowa do Zgorzelca. Liczy 130 km i widzie przez Głogów, Jakubów, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec – mówił biskup.

Muszla pielgrzymia św. Jakuba w Jakubowie, fot. Wikimedia commons/Paweł Dembowski

W homilii kard. Dziwisz, który przypomniał, że św. Jakub zaniósł Ewangelię, aż na krańce naszego europejskiego kontynentu. – Apostoł Jakub przetarł szlak wiary, którym od tysiąca lat podążają rzesze pielgrzymów, także i na terenie Polski – zauważył kardynał.

– Ich wędrowanie w pewnym sensie stało się ikoną ludzkiego życia, każdej i każdego z nas. Stworzeni na obraz i podobieństwo Boże rodzimy się na ziemi, uprawiamy ją, ale to nie ona jest naszym ostatecznym przeznaczeniem, bo podążamy do wieczności, do domu Ojca Niebieskiego – powiedział.

– Prośmy, abyśmy wszyscy pozostali wierni Chrystusowi oraz Jego Ewangelii. Ewangelii życia, miłości i służby – dodał.

Uczestnicy Mszy św. modlili się także w intencji przebywającego w szpitalu w Lubinie bp. Stefana Regmunta.

>>> Pielgrzymowanie – droga do Boga [MISYJNE DROGI]

Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Adrian Put, bp senior Paweł Socha oraz bp Piotr Wawrzynek z diecezji legnickiej. Do Jakubowa przyjechały Bractwa Świętego Jakuba Apostoła z całej Polski. Na wspólnej modlitwie nie zabrakło przedstawicieli braci górniczej, służb mundurowych i władz lokalnych, regionalnych i parlamentarnych.

Sanktuarium w Jakubowie w 2007 roku ustanowił bp Adam Dyczkowski i powołał na to stanowisko kustosza ks. Stanisława Czerwińskiego, który pełni tę funkcję do dzisiaj. Działa tutaj Bractwo Świętego Jakuba Apostoła.

Dziś w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie odbędzie się XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Sanktuaria na Drodze św. Jakuba. Podsumowanie Roku Świętego Compostelańskiego 2021-2022”, a w niedzielę z głogowskiej kolegiaty wyruszy XVII Piesza Pielgrzymka „Do Źródła św. Jakuba w Jakubowie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze