fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zakończenie Zjazdu Gnieźnieńskiego: Wolność to miłość!

W Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Mszy św. przewodniczy metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, homilię wygłosi kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka.

– Spotykamy się tu, przy relikwiach św. Wojciech, patrona niepodzielonej jeszcze Europy – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. abp. Wojciech Polak. Podziękował za obecność kard. Turksonowi. Powitał też przedstawicieli wszystkich Kościołów obecnych podczas liturgii i zaangażowanych w organizację Zjazdu.

W gnieźnieńskiej katedrze modli się m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego, bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, bp Marek Izdebski. Kościół Ewangelicko – Augsburski reprezentuje ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, zaś Kościół Zielonoświątkowy – pastor Piotr Wisełka.

XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” obradował w Gnieźnie od 21 do 23 września br.

Podczas zjazdu został skierowany specjalny apel do Europejczyków o pielęgnowanie chrześcijańskiej postawy przebaczenia. „W głęboko podzielonej politycznie Polsce potrzebujemy dialogu, który przywróci poczucie narodowej wspólnoty” – czytamy w przesłaniu Zjazdu zatytułowanym „Wolność to miłość”. Wydarzenie odbywało się od piątku pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.

W dokumencie zatytułowanym „Wolność to miłość” uczestnicy zwracają uwagę, że Bóg uczynił nas ludźmi wolnymi, dzięki temu wolność jest w nas i nie ogranicza się do niezależności od tego, co zewnętrzne.

„Nie wyczerpują jej państwowa niepodległość, sprawiedliwe struktury społeczne i prawa chroniące godność człowieka. Nie polega jedynie na możliwości dowolnego wyboru. Wolność to wybór życia dla innych. Wolność to miłość” – czytamy w przesłaniu.

Uczestnicy spotkania w Gnieźnie zadeklarowali iż chcą tworzyć Europę ludzi wolnych, inspirowanych chrześcijańskim przesłaniem. Wymaga to, jak zaznaczają, budowania nowej kultury wolności opartej na odkrywaniu w każdym człowieku siostry lub brata. „Jej fundamentem jest solidarność, szczególnie z osobami potrzebującymi: ubogimi, prześladowanymi, uchodźcami czy niepełnosprawnymi” – głosi przesłanie.

Dokument odnosi się też do sytuacji w naszym kraju zwracając uwagę, że w głęboko podzielonej politycznie Polsce potrzeba dialogu, który przywróci poczucie narodowej wspólnoty. Podkreśla się także, że cała Europa, rozrywana partykularyzmami, potrzebuje nowego impulsu na rzecz jedności.

„W historii ludzkości to właśnie chrześcijaństwo przyniosło wartości wcześniej mało obecne w życiu publicznym: przebaczenie, miłosierdzie, oddanie siebie” – podkreślają uczestnicy Zjazdu. Przypominają też, że chrześcijaństwo nie jest ideologią i nie może stać się zakładnikiem politycznych korzyści..

Autorzy przesłania podkreślają, że jeśli jednocząca moc wiary w Jezusa Chrystusa rzeczywiście wypełni życie osobiste i społeczne, „również Europa będzie bardziej wspólnotą ducha i ojczyzną ludzi prawdziwie wolnych”.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze