Obraz: Zbigniew Kotyłło, fot. Zkoty/Wikimedia//AI/Autorstwa Kotyłło – commons.wikimedia.or

Zakończyła się Szkoła Letnia ks. Jerzego Popiełuszki dla uczniów szkół średnich i nauczycieli

Od 12 do 16 lipca 30 uczniów szkół średnich i nauczycieli z całej Polski brało udział w trzeciej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. W trakcie zjazdu odbywającego się pod hasłem „Cena Prawdy” uczestnicy mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkali się z licznymi świadkami wydarzeń, historykami i edukatorami, brali udział w grze miejskiej i w warsztatach dziennikarskich. Organizatorem wydarzenia było warszawskie Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, głównym partnerem zaś Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W trakcie zjazdu odwiedził uczestników brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, który opowiedział o domu rodzinnym w podlaskich Okopach. Nauczyciele i uczniowie spotkali się z uczestnikami strajku w obronie krzyży w Miętnem w 1984 r. a także złożyli wizytę w Hucie Warszawa gdzie rozmawiali z organizatorami strajków w sierpniu 1980 i w czasie stanu wojennego. Uczestników odwiedził także Mirosław Odorowski, skarbnik NSZZ Regionu Mazowsze z roku 1981 oraz Iwona Ciecierska, która w czasie stanu wojennego przywoziła do parafii Świętego Stanisława Kostki dary z Londynu.

>>> Rozpoczyna się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2023”

Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących Solidarności i stanu wojennego, które wygłosili profesorowie Jan Żaryn i Paweł Skibiński. W osobnych grupach wzięli także udział w warsztatach porozumienia bez przemocy. Kontakt ze świadkami życia i działalności księdza Jerzego, wśród których byli także jego świadkowie w procesie beatyfikacyjnym, sprawił, że hasło „Zło dobrem zwyciężaj” zyskało wymiar żywego świadectwa. Konrad Zawiślak, uczestnik Szkoły Letniej powiedział: „nie sądziłem, że tak bardzo mnie to dotknie i tak wpłynie na moje życie”. Agnieszka Wrzesińska, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy powiedziała: „Dzięki temu wydarzeniu ksiądz Jerzy stał się dla mnie bliską osobą, którą mogę stawiać za wzór dla siebie i moich uczniów ale także świętym na nasze czasy”.

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Patronami wydarzenia byli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Warszawa oraz portal Opoka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze