Warszawa, 19.12.2016. Prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski (C) wychodzi po spotkaniu w Pa³acu Prezydenckim, 19 bm. W Pa³acu Prezydenckim odby³o siê spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jaros³awem Kaczyñskim i marsza³kiem Sejmu Markiem Kuchciñskim. (mr) PAP/Tomasz Gzell ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Zakoñczy³o siê spotkanie prezydenta z prezesem PiS***

Zakończyło się spotkanie prezydenta z prezesem PiS

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niemal dwie godziny trwało poniedziałkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Przed godz. 15 lider Prawa i Sprawiedliwości opuścił Pałac Prezydencki.

Prezydent Duda w niedzielę spotkał się z szefami partii opozycyjnych: przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, liderem Kukiz’15 Pawłem Kukizem, szefem PO Grzegorzem Schetyną.

W sobotę prezydent zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów. Oświadczył, że jest gotów do mediacji. Podkreślił także, że wszelkie zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji.

„Nam z całą pewnością zależy, by opozycja jak najszybciej zakończyła obstrukcję i zaniechała prowadzenia działalności przestępczej poprzez to, co działo się ostatnio w Sejmie. Nie służy to Polsce, Polakom i naszemu wizerunkowi i naszej pozycji za granicą” – podkreśliła w niedzielę rzeczniczka PiS Beata Mazurek w rozmowie z PAP. 

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę; w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. został uchwalony budżet na 2017 r.

W piątek wieczorem przed Sejmem zebrała się manifestacja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji – demonstranci m.in. blokowali drogi wyjazdowe. Posłowie opozycji nadal pozostają na sali sejmowej.

Szefowie klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej i PSL wystosowali wspólne pismo do marszałka Sejmu, w którym domagają się zwołania „zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją” posiedzenia Sejmu na 20 grudnia. Oczekują też „przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa informowania opinii publicznej o prawach parlamentu RP”.

foto. PAP/Tomasz Gzell

Zakończyło się spotkanie prezydenta z prezesem PiS
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze