fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
newsweekNewsweek Polska
– Demokratyczną Polskę wywalczyła nam tak naprawdę garstka dzielnych ludzi. Ogromna większość ten prezent po prostu przyjęła. Dziś na ten prezent sprzed lat musimy zapracować – pisze we wstępniaku Tomasz Lis. To komentarz do ostatnich wydarzeń przy Wiejskiej w Warszawie. Dorota Romanowska w rozmowie z prof. Józefem Naumowiczem zastanawia się jaka jest historia choinki i dlaczego stała się nieodłącznym elementem przeżywania Bożego Narodzenia. – Jak żyć, gdy wszystko wokół się wali? Nie karmić się złudzeniami i dbać o drobne przyjemności – radzi Rafał Kalukin w tekście „Filozof w czasach marności”.
wprostWprost
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” przeczytamy specjalny raport dotyczący sytuacji politycznej w Polsce. Poseł Szczerba przyznaje na łamach czasopisma, że przypadkowo stał się symbolem ważnej sprawy i politycznego konfliktu. – Jestem pod wrażeniem, że w obliczu uniemożliwienia mi sprawowania mandatu, opozycja demokratyczna okazała mi wielką solidarność. Wszyscy zdali sobie sprawę, że dzisiaj wykluczony z obrad jestem ja, a następnego dnia może być to cała opozycja – twierdzi poseł Michał Szczerba.
do-rzeczyDo Rzeczy
– Jesteśmy krajem, w którym katolicyzm w wymiarze powszechnym jeszcze się utrzymuje. To jest wartość. I o to toczy się ideologiczna walka – mówi ks. bp Michał Janocha w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. W nowym numerze znajdziemy rozmowę Piotra Włoczyka z Elisabett Piqué, argentyńską dziennikarką, która jest autorką biografii papieża Franciszka. Tygodnik podejmuje również temat grobu św. Piotra. – Spisany w II w. apokryf „Dzieje Piotra” podaje, że apostoł został ukrzyżowany na własne życzenie głową w dół, a miejscem kaźni był tzw. Cyrk Nerona – pisze Piotr Kowalczuk z Rzymu w artykule „Poszukiwania grobu św. Piotra”.
politykaPolityka
W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o rzekomym kryzysie wiary w Polsce. – Kryzys wiary ma w Polsce osobliwy przebieg i efekty. Miejsce chrześcijańskiego uniwersalizmu zajmuje nacjonalizm wyznaniowy, katolicyzm polityczny, swoisty narodowo-katolicki przemysł cierpienia – pisze Zbigniew Mikołejko. Czy diagnoza autora jest słuszna? Czy rzeczywiście w Polsce mamy katolicyzm polityczny i nie ma w Kościele miejsca na głęboko przeżywaną wiarę? Chyba warto z tym polemizować. Ponadto w tygodniku nie brakuje odniesień do aktualnej sytuacji politycznej, w tym protestów opozycji w Sejmie.
wsieciwSieci
W najnowszym numerze „wSieci” premier Beata Szydło podsumowuje najważniejsze zadania rządu, które zrealizowała oraz wskazuje najtrudniejsze sprawy, z jakimi się musiała zmierzyć. Premier zapewnia, że w kolejnych budżetach na pewno nie zabraknie pieniędzy na realizowanie programu 500+ ani na inne potrzeby Polaków. Redakcja poświęca także uwagę „tajemnicom Betlejem”, które próbuje przybliżyć czytelnikom Grzegorz Górny. Stanisław Janecki analizuje jaka jest sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym po tym, jak prezesem przestał być prof. Andrzej Rzepliński.
Przegląd tygodników opinii
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze