Zakończyły się cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej
W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończyły się w środę dwudniowe uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do najważniejszych w tym monasterze. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.
Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada rokrocznie 10 sierpnia. Jest – obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa – najważniejszym w supraskim klasztorze. Uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów. Część wiernych przybyła na nie we wtorek w pieszych pielgrzymkach i brała udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach.
>>> Kajakowa pielgrzymka prawosławnych [ZDJĘCIA]
Rzeką do Matki Boskiej Supraskiej
Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla z, oddalonego o kilkanaście kilometrów, Białegostoku. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. W tym roku wzięło w niej udział ok. 400 osób.
Rzeką Supraśl z Gródka przypłynęło kajakami 32 uczestników pielgrzymki, zorganizowanej po raz jedenasty. Idea tej pielgrzymki wiąże się z historycznym przekazem o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż, spławiony przez nich rzeką Supraśl.
W związku uroczystościami, monaster zorganizował Supraskie Dni Bogurodzicy. Obejmowały one również święta poprzedzające wtorkowe i środowe uroczystości.
Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku. W monasterze jest też druga podobna kopia.
Historia
Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana, a pod koniec czerwca 2021 roku, po 37 latach odbudowy i prac wykończeniowych – uroczyście konsekrowana.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.
Danych z ubiegłorocznego spisu jeszcze nie ma. Metropolita Sawa wystosował przed poprzednimi wakacjami specjalną odezwę do wiernych, apelując do nich, aby w trwającym wtedy spisie deklarowali swoją przynależność do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |