Zakopane: abp Jędraszewski podniósł kościół św. Antoniego z Padwy do rangi archidiecezjalnego sanktuarium
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podniósł w niedzielę kościół św. Antoniego z Padwy w Zakopanem do rangi archidiecezjalnego sanktuarium. „Niech przybywający tu wierni doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach” – powiedział w czasie uroczystości hierarcha.
W homilii abp Jędraszewski podkreślił, że św. Antonii jest „wzorem nieugiętej wiary i miłości, z jaką trzeba wychodzić do każdego człowieka”. „Uczy nas być blisko z Chrystusem; iść przez świat z prawdą, która zwycięża i nie bać się dziejowych burz” – powiedział kaznodzieja.
>>> Abp Jędraszewski apeluje o ponowne zawierzenie Polski Jezusowi i Maryi
W ocenie metropolity krakowskiego postawa św. Antoniego jest dziś niezwykle potrzebna. „Mamy nie lękać się Chrystusowej Ewangelii, z radością i miłością głosić ją światu, nie tracąc nadziei, że ci, którzy są daleko i z wrogością odnoszą się do symboli chrześcijańskiej wiary, powiedzą kiedyś na wzór św. Piotra: +Panie, ratuj mnie+” – powiedział abp Jędraszewski.
Życzył, by nowo ogłoszone sanktuarium św. Antoniego, stało się ważnym miejscem duchowego wzrostu. „Niech przybywający tu wierni doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach” – powiedział arcybiskup.
Świątynią św. Antoniego opiekują się ojcowie bernardyni. Początki działalności zakonu pod Tatrami sięgają roku 1902 roku, kiedy zakupiono w tym miejscu willę dla starszych i chorych zakonników. W związku z zamknięciem przez niemieckich okupantów kaplic w „Księżówce” i u sióstr urszulanek na Jaszczurówce, bernardyni pełnili posługę duszpasterską w swej kaplicy, gdzie sprawowali sakramenty i nabożeństwa. W 1950 r. rozpoczęto rozbudowę w stylu zakopiańskim dotychczasowej świątyni. W roku 1958 erygowano dom zakonny, a w 1984 r. utworzono parafię pw. św. Antoniego z Padwy.
Św. Antoni z Padwy był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. Urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Spędził tam dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, obok Lizbony – był to drugi, najważniejszy ośrodek życia religijnego i kulturalnego w kraju. W roku 1220 opuścił on zakon kanoników i wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakonu Braci Mniejszych) z nadzieją wyjazdu na misje do Maroka i poniesienia tam śmierci męczeńskiej za głoszenie Ewangelii. Udzielał się w pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy. Zmarł w wieku 36 lat. Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego. Wyniesiony został na ołtarze 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX. 16 stycznia 1946 r. papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.
W Zakopanem jest także sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, sanktuarium Świętej Rodziny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |