Założyciel Wspólnoty Sant’Egidio z Franciszkiem o starszych, uchodźcach i wykluczonych
Ważnym punktem spotkania był kontrast pomiędzy „selektywną opieką zdrowotną” a nowym systemem, który stawia na opiekę domową, także z uwagi na ogromną i nieakceptowalną liczbę ofiar COVID-19 pośród osób starszych przebywających w domach opieki we Włoszech i w całej Europie. Riccardi stał się w ostatnim czasie promotorem międzynarodowego apelu „Bez osób starszych nie ma przyszłości”, pod którym podpisały się już tysiące osób.
Poważny niepokój został także wyrażony w trakcie audiencji w odniesieniu do stref świata, w których wojna się nie zatrzymała, nawet w czasie pandemii. Podobnie jak w przypadku obozów uchodźców i ośrodków detencyjnych, w których migranci cierpią szczególnie mocno w tym czasie, pozbawieni konkretnego wsparcia, począwszy od żywności. Pilne jest otwarcie i wdrożenie korytarzy humanitarnych, modelu przyjęcia i integracji, który Wspólnota Sant’Egidio uruchomiła w 2016 roku razem z Kościołami ewangelickimi, a następnie z Konferencją Episkopatu Włoch, i które są dziś uważane za najlepszą międzynarodową praktykę w zakresie ratowania i integracji migrantów.
>>> Wspólnota Sant’Egidio: apel w obronie osób starszych
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |