epa05683021 Workers secure a truck to a recovery vehicle at the scene where the truck crashed into a Christmas market close to the Kaiser Wilhelm Memorial Church, in Berlin, Germany 20 December 2016. According to the police, at least 12 people were killed and at least 48 were injured after a truck ploughed into a busy Christmas market in Berlin. Authorities are investigating the incident as a ‚possible terrorist attack,’ media reported. EPA/BERND VON JUTRCZENKA Dostawca: PAP/EPA.

Berlin: zamachowiec to Pakistańczyk [AKTUALIZACJA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 12 osób zginęło, a 48 jest rannych po tym, jak w poniedziałek wieczorem w Berlinie ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO. Kierowca, który skierował ciężarówkę w tłum jest notowanym wcześniej przez policję Pakistańczykiem.

Mężczyzna miał przekroczyć niemiecką granicę 31 grudnia 2015 roku w Bawarii. Jak podano dostał się do Niemiec przez miasto Pasawa w południowo-wschodniej części kraju. Domniemany zamachowiec znany był wcześniej policji z powodu drobnych przestępstw. Zmieniał też swoją tożsamość. Policja nie potwierdza na razie tych informacji. W południe odbędzie się konferencja prasowa, na której mają być podane szczegóły wydarzeń. Niemieccy śledczy zakładają, że kierowca działał celowo i określają zajście mianem zamachu terrorystycznego. Kierowca zbiegł z miejsca tragedii, został jednak schwytany. Przez całą noc był przesłuchiwany.

Z kolei policja potwierdziła, że martwy mężczyzna znaleziony w kabinie ciężarówki to jednak Polak. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere powiedział, że wiele przemawia za tym, że był to zamach. Według ostatniego bilansu zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Niemiecka policja poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek, że ciężarówka prawdopodobnie została skradziona w Polsce.

Biskupi największych Kościołów Berlina: katolickiego i ewangelickiego są przerażeni domniemanym atakiem terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy przy placu Breitscheidplatz w Berlinie. Arcybiskup stolicy Niemiec Heiner Koch powiedział, że jest zszokowany obrazami jakie zobaczył z placu, na który w poniedziałek wieczorem wjechała ciężarówka. Arcybiskup wezwał do modlitw za ofiary i ich rodziny. 

Ewangelicki biskup Berlina Markus Dröge napisał na koncie na Twitterze: „Modlę się za zabitych i rannych oraz dziękuję wszystkim służbom ratunkowym za ich działania”. Również abp Koch podziękował służbom bezpieczeństwa i ratunkowym za ich zaangażowanie. W akcji wzięły udział również służby kościelne.

Arcybiskup Berlina zaprosił dzisiaj na godz. 12 do katedry św. Jadwigi na modlitwy w intencji zabitych i poszkodowanych. Natomiast modlitwy w tej intencji w kościołach ewangelickich stolicy Niemiec odbędą się o godz. 18.

Fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA 

 

Berlin: zamachowiec to Pakistańczyk [AKTUALIZACJA]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze