Plaża w Międzyzdrojach, fot. PAP/Marcin Bielecki

Żar będzie lać się z nieba. Są ostrzeżenia IMGW!

W weekend w całym kraju będzie upalnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty przed wysokimi temperaturami i informuje, że to niejedyne zagrożenie. Na wysokim poziomie w weekend będzie pozostawał indeks UV.

W sobotę temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 24 stopni Celsjusza nad morzem i na Suwalszczyźnie, zaś na przeważającym obszarze kraju od 25 do 30 stopni. Wiatr będzie słaby, z kierunków zachodnich, tylko nad morzem umiarkowany.

Najcieplej będzie na zachodzie kraju – w woj. lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W niedzielę słupki rtęci wskażą tam nawet 33 stopnie. To właśnie dla tego regionu IMGW wydał alerty przed upałem. Ostrzeżenia IMGW obowiązują w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim. Alerty będą ważne od godziny 12 w sobotę do godz. 20 w niedzielę.

Instytut ostrzega także Polaków przed nadmiernym opalaniem. Chodzi o indeks UV, który w sobotę w większości kraju ma wysokość 7. Na północy Polski będzie trochę słabszy, osiągając wysokość 6. Najgorzej będzie na południu. Zagrożenie słońcem będzie tam bardzo wysokie (poziom 8).

„Nadmierne opalanie jest szkodliwe, może powodować raka skóry, zaćmę, obniżenie odporności biologicznej. Indywidualna wrażliwość człowieka na promieniowanie UV zależy od typu jego skóry” – przestrzega IMGW.

Z falą upałów zmaga się cały świat. Do Włoch nadciągnął Cerber, który przyniósł wartości powyżej 40 st. Celsjusza. W tym tygodniu padały kolejne rekordy najcieplejszego dnia od początku badania pogodowej sytuacji na Ziemi.

Turyści przy Placu Hiszpańskim w Rzymie, fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Upałom towarzyszyć będą też gwałtowne burze, silny wiatr oraz intensywne opady deszczu, a nawet gradu. – Pierwsze takie zjawiska mogą się pojawić już w poniedziałek szczególnie w Polsce południowo-zachodniej i częściowo zachodniej. Kolejne mogą się pojawić z wtorku na środę i w środę, i one mogą być bardzo niebezpieczne. Gdy jest duża różnica temperatury, to gwałtowność zjawisk jest większa – podsumowuje Walijewski.


Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze