fot. TT

Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II w kanadyjskim Edmonton

Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II przy polskim kościele pw. Różańca Świętego w Edmonton w południowo-zachodniej Kanadzie – poinformował portal CBC. Na cokole czerwoną farbą odciśnięto kilkadziesiąt dłoni, a ślady stóp prowadziły od monumentu do kościoła.

O wandalizm podejrzana jest kobieta. Czerwoną farbą zamalowano też imię papieża Polaka. Pod pomnikiem umieszczono pluszowe maskotki. Sprawę bada policja w Edmonton (EPS), która ustaliła, że do zniszczenia pomnika doszło w sobotę tuż po godz. 23 czasu lokalnego – podał portal kanadyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego CBC. O akcie wandalizmu została powiadomiona jednostka ds. przestępstw z nienawiści i brutalnego ekstremizmu, ale dokumenty śledztwa pozostaną w EPS do czasu, gdy jednostka ds. przestępstw z nienawiści będzie w stanie właściwie ocenić sytuację – przekazała policja. I dodała, że w tej chwili nie ma żadnych dalszych szczegółów.

fot. wikimedia/Red Cross Unit München-Nord 3 Harthof/Hasenbergl

Parafianie uczestniczący w niedzielnych mszach polonijnych byli zszokowani, gdy zobaczyli pomnik – powiedział CBC wiceprezes Kongresu Kanadyjskich Polaków w Albercie Andrzej Makarewicz. „To jest przestępstwo z nienawiści” – podkreślił. Makarewicza szczególnie zaniepokoiło nagranie z monitoringu, na którym widać co najmniej dwa samochody, których kierowcy byli świadkami wandalizmu, ale nie zareagowali. Odkąd miesiąc temu znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie dawnego osiedla mieszkaniowego w pobliżu Kamloops, w prowincji Kolumbia Brytyjska, kilka kościołów w całej Kanadzie zostało zdewastowanych czerwoną farbą. Niektóre posągi chrześcijańskich przywódców i postaci, które odegrały rolę w kolonialnej przeszłości Kanady, zostały pomalowane na czerwono lub zburzone przez demonstrantów.

>>> Kanada: Kościół gotowy do współpracy z władzami w celu wyjaśnienia sprawy grobów przy indiańskiej szkole

Zgłoszony incydent w Edmonton nastąpił kilka dni po tym, jak 751 nieoznaczonych grobów znaleziono na cmentarzu w pobliżu byłej przymusowej szkoły dla Indian w prowincji Saskatchewan. Szkoła działała w latach 1899–1996 i była prowadzona przez Kościół katolicki. Zarządzanie cmentarzem przy szkole zostało przejęte przez Indian Cowessess ok. 50 lat temu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze