papież

fot. LUCA ZENNARO, PAP/EPA.

ZEA: powstał Wysoki Komitet Międzyreligijny. Dokument o braterstwie międzyludzkim wejdzie w życie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie pragną bardziej ożywić dialog międzyreligijny między islamem i chrześcijaństwem. Jak poinformowały tamtejsze media, 19 sierpnia został utworzony w Abu Zabi „Wysoki Komitet Międzyreligijny”, którego zadaniem będzie popularyzowanie i wcielanie w życie dokumentu o braterstwie międzyludzkim. Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego w Abu Zabi.

Komitet będzie realizował propozycje i cele tej deklaracji katolicko-islamskiej. W dokumencie „Braterstwo między ludźmi dla światowego pokoju i współistnienia” papież i wielki imam potępili ekstremizm w imię Boga. Podkreślili m.in. że wiara w Boga sprawia, iż człowiek wierzący dostrzega w drugim brata, którego ma wspierać i kochać. Wezwali przywódców religijnych, politycznych i gospodarczych do „poważnego zaangażowania się” w upowszechnianie „kultury tolerancji, wzajemnego współżycia i pokoju”, w działania na rzecz powstrzymywania „przelewu niewinnej krwi i do położenia kresu wojnom, konfliktom, niszczeniu środowiska naturalnego oraz schyłkowi kulturowemu i moralnemu, jaki obecnie przeżywa świat”.

>>> Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia [DO POBRANIA]

Członkami komitetu są m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ayuso Guixot, przewodniczący uniwersytetu Al-Azhar, Mohamed Mahrasawi oraz osobisty sekretarz papieża, egipski ksiądz Yoannis Lahzi Gaid. W komitecie znaleźli się też islamski sędzia i doradca wielkiego imama, sekretarz generalny muzułmańskiej Rady Starszych oraz przewodniczący oddziału ds. kultury i turystyki w Abu Zabi.

Komitet ma sprawować opiekę nad „Domem Rodziny Abrahamowej” w Abu Zabi, którego jednym z celów jest także wspieranie aktywności międzyreligijnych. Gazeta „The National” zacytowała w tej sprawie słowa następcy tronu, księcia Mohameda bin Zayeda, według którego nowe gremium ma rozwijać „tolerancję, współpracę i współżycie” nie tylko w Emiratach, ale także w innych częściach świata arabskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze