Ziemia Święta: biskupi potępiają atak na druzyjską wioskę w Izraelu
Słowa stanowczego potępienia „aktu niewypowiedzianej i odrażającej przemocy” – sobotniego ataku na druzyjską wioskę Majdal Shams na Wzgórzach Golan, w wyniku którego zginęło dwanaścioro dzieci znajdujemy w przesłaniu kondolencyjnym biskupów tworzących Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Dzieci zginęły na placu zabaw w wyniku eksplozji rakiety zawierającej 53 kg materiałów wybuchowych. Jest to najwyższa liczba izraelskich ofiar cywilnych od 7 października.
„Te niewinne życia, pełne nadziei i marzeń, zostały zabrane w niewypowiedzianym akcie przemocy, głęboko zasmucając wszystkich, dla których życie jest święte. Składamy najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim ofiar oraz całej społeczności druzyjskiej w Ziemi Świętej. Utrata tych dzieci jest niewypowiedzianą tragedią, która wywarła głęboki wpływ na nas wszystkich. Słowa nie są w stanie w pełni wyrazić żalu i oburzenia, jakie odczuwamy w obliczu tak odrażającego aktu przemocy” – napisali biskupi.
Apelują oni o podjęcie raz jeszcze wysiłków na rzecz pokoju i odrzucenie wszelkich formy przemocy. „Przyszłość dzieci i dobrobyt naszych społeczności zależą od naszej zdolności do przezwyciężenia nienawiści i przyjęcia zasad współczucia i współistnienia. Nic nie zostanie rozwiązane przez zło broni i wojny! «Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajmy!» (por. Rz 12,21” – apelują Katoliccy Ordynariusze Ziemi Świętej.
>>> Papież modlił się o pocieszenie i pokój dla narodów uciskanych przez grozę wojny
Najmłodsza z ofiar Milad Muadad Al-Sha’ar, miał 10 lat, pozostali byli nieco starsi. Wczoraj w wiosce odbyły się pogrzeby. Tysiące osób towarzyszyło dwunastu trumnom przykrytym białymi płótnami, zgodnie z druzyjskim zwyczajem. Izraelska armia natychmiast oskarżyła Hezbollah o wystrzelenie rakiety Falaq-1, zgodnie z ustaleniami dokonanymi natychmiast po masakrze. Hezbollah ze swojej strony zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi. Ryzyko rozszerzenia się konfliktu rośnie.
Społeczność Druzów (niepalestyńskich Arabów) w Izraelu składa się z około 150 000 osób mieszkających w ponad 20 wioskach na Wzgórzach Golan, a Majdal Shams jest jedną z najważniejszych. Druzowie stanowią odrębną społeczność kulturową, społeczną i religijną. Religia druzyjska, monoteistyczna, wywodzi się z religii muzułmańskiej, ale zawiera również elementy judaizmu i chrześcijaństwa, z wpływami filozofii greckiej i hinduizmu. Jest to religia zamknięta dla osób z zewnątrz, więc tylko ci, którzy są dziećmi Druzów, mogą być wyznawcami tej wiary. Dobrze znanym aspektem jej filozofii jest koncepcja „taqiyya”, która wzywa jej wyznawców do lojalności wobec rządu kraju, w którym mieszkają. Druzowie walczyli po stronie Izraela w 1948 roku i w kolejnych wojnach. Są jedyną arabską grupą wcieloną do Sił Obronnych Izraela i uczestniczą w izraelskiej ochronie granic i korpusie dyplomatycznym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |