Miejsce chrztu w Jordanie Fot. Hubert Piechocki/misyjne.pl

Ziemia Święta: pierwsza od 54 lat msza św. nad Jordanem

W ostatnią niedzielę po raz pierwszy od 54 lat grupa księży katolickich, gości, żołnierzy i dziennikarzy mogła celebrować święto Chrztu Pańskiego w kaplicy nad brzegiem Jordanu – poinformowała izraelska gazeta internetowa „Times of Israel”.

Miejscowość Qasr Al-Yahud, (czyli po arabsku „Zamek Żydów”), którą tradycja wiąże z chrztem Jezusa z rąk św. Jana Chrzciciela była niedostępna od 1967 r., czyli czasu tzw. wojny sześciodniowej. Obszar wielkości 55 hektarów został zaminowany i stał się zamkniętym terenem wojskowym. Od kilku lat dojście do Jordanu jest już możliwe. W ramach międzynarodowej misji trwającej kilka lat rozminowywano ostatnio teren, na którym stał kościół franciszkański. Teraz po niektórych oznakowanych ścieżkach można ponownie bezpiecznie chodzić.

>>> Hubert Piechocki: Jordan. Tutaj Jezus przyjął chrzest z rąk Jana Chrzciciela

Usunięto miny

Uczestnicy pielgrzymki prowadzeni przez o. Francesco Pattona, przełożonego franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, wraz z abp. Leopoldo Girellim, nuncjuszem apostolskim w Izraelu przeszli w procesji śpiewając m.in. hymn uwielbienia: „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat” – „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Panem”, do kaplicy, w której odprawiono mszę św. Ojciec Patton podziękował prezydentowi Izraela Reuvenowi Rivlinowi, który wraz z władzami izraelskimi prowadził kampanię na rzecz oczyszczenia min terenu nad brzegiem Jordanu.

Fot. By Jean Housen – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11821007

Rozminowywanie terenu wokół Qasr al-Yahud na palestyńskim Zachodnim Brzegu na granicy z Jordanią, ok. 10 km na wschód od Jerycha, trwało cztery lata i kosztowało ok. 4 mln dolarów. W 2011 r. władze izraelskie wytyczyły tam tylko jedną drogę dla pielgrzymów chrześcijańskich. Wcześniej raz do roku mogli je odwiedzać franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, a w 2000 r. był tam Jan Paweł II. Dostęp do tego miejsca kontrolują wojska izraelskie i na wjazd trzeba mieć specjalne pozwolenie.

>>> Są dowody, że to tutaj Jezus został ochrzczony

Strażnicy miejsc świętych

Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Qasr el-Yahud została zbudowana w latach trzydziestych XX w. z białego wapienia jerozolimskiego. Franciszkanie byli już w tym miejscu za papieża Klemensa VI. W 1342 r. i nazwano ich „strażnikami miejsc świętych Ziemi Świętej”. W XVII w. zaczęto organizować pielgrzymki do miejsca chrztu Jezusa. W XIX w., gdy wzrósł ruch turystyczny do Ziemi Świętej miejsce to stało się popularnym celem pielgrzymek. W sumie zostało zbudowanych osiem klasztorów oraz innych kościołów i kaplic przez wszystkie główne wyznania chrześcijańskie: katolickie, ormiańskie, koptyjskie, etiopskie oraz prawosławne patriarchatu jerozolimskiego, rumuńskiego i rosyjskiego oraz syryjskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze