RV

Złodzieje zażądali złota od biskupa

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ordynariusz belgijskiej diecezji Liège bp Jean-Pierre Delville padł ofiarą złodziei, którzy włamali się do jego mieszkania. Do zdarzenia doszło w nocy z 14 na 15 sierpnia.

Zamaskowani złodzieje weszli do budynku kurii biskupiej przez okno toalety na parterze. Wyjaśnili, że szukają pieniędzy na leczenie chorej pięcioletniej córki jednego z nich. Mówili między sobą po niemiecku i w innym, nieznanym biskupowi języku, natomiast źle wysławiali się po francusku.

Bp Delville znajdował się w mieszkaniu razem ze swym chrześniakiem. Złodzieje „zażądali pieniędzy w gotówce, będąc przekonanymi, że u biskupa gromadzone są pieniądze zebrane w kościołach na tacę”. Nie mając gotówki w domu, biskup oddał im pieniądze chrześniaka, przeznaczone na wyjazd zagranicę.

– Następnie złodzieje zażądali złota. Biskup mógł dać jedynie trzy kielichy z kurialnej kaplicy. Z kolei domagali się wartościowych obrazów i zażądali Picassa. Biskup wskazał im cztery rzeźby alabastrowe z XVII w., które ozdabiały salę spotkań – głosi komunikat kurii biskupiej.

– Oprócz uderzenia jednej z ofiar i grożenia im śmiercią, złodzieje nie stosowali przemocy. Zamknęli biskupa i jego chrześniaka w łazience, w której zostali oni znalezieni cali i zdrowi nazajutrz rano – czytamy w komunikacie.

Zobacz także
Wasze komentarze