Fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Indonezja: „nadmierne” użycie siły przez policję – 77 zabitych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Broniąca praw człowieka Amnesty International potępiła w piątek działania indonezyjskich policjantów, którzy przed Igrzyskami Azjatyckimi śmiertelnie postrzelili 77 drobnych przestępców. Zdaniem AI użycie siły przez policję jest tam „niepotrzebne i nadmierne”.

Według organizacji, która powołuje się na doniesienia medialne, 31 z tych zabójstw dokonanych przez policjantów w okresie od stycznia do sierpnia było bezpośrednio związanych z walką z przestępczością uliczną przed rozpoczynającymi się w sobotę w Dżakarcie i Palembang igrzyskami.

Całkowita odnotowana w tym okresie liczba 77 drobnych przestępców zabitych przez policjantów jest znacznie wyższa niż w analogicznym okresie roku 2017.

Przedstawiciel Amnesty International Usman Hamid oświadczył, że za to, by być gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej, „nie można płacić ceny porzucenia praw człowieka” i wezwał indonezyjskie władze, by przypadki zabitych przestępców zostały właściwie zbadane.

„Te szokujące dane ukazują wyraźną tendencję do niepotrzebnego i nadmiernego użycia siły przez policję oraz zasłonę bezkarności nieustannie zarzuconą na instytucje bezpieczeństwa publicznego” – podkreślił.

Agencja AP przypomina jednocześnie, że indonezyjska policja prowadzi również ostrą walkę z podejrzanymi o przemyt narkotyków; w jej ramach w ubiegłym roku zabito kilkadziesiąt osób.

Rozpoczynające się w sobotę Igrzyska Azjatyckie potrwają do 2 września. Przyjedzie na nie do Indonezji ok. 12 tys. sportowców. 

Zobacz także
Wasze komentarze