epa04619380 This handout picture released by the Vatican press office shows Pope Francis (C) speaking during a consistory for the creation of new Cardinals on February 14, 2015 at St. Peter’s basilica in Vatican. Pope Francis welcomes 20 new cardinals to the ranks today, including 15 who are below 80 and would therefore be entitled to vote in a conclave to decide a new pontiff in the event of something happening to the current one. EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Zmarł kard. Andrea C.L. di Montezemolo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wieku 92 lat zmarł w Rzymie kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny z Piemontu.

Jego ojciec Giuseppe był podczas II wojny światowej pułkownikiem włoskiej armii. Po wypowiedzeniu przez Włochów sojuszu z Trzecią Rzeszą, odsunięciu od władzy Benito Mussoliniego i okupacji kraju przez hitlerowców, założył wojskową organizację ruchu oporu. Schwytany i osadzony w więzieniu Regina Coeli, był jednym z 335 rozstrzelanych w Grotach Ardeatyńskich w marcu 1944 r. w odwet za akcję partyzantów.
Kardynał Montezemolo, który święcenia kapłańskie przyjął dopiero w 29 roku życia, po ukończeniu studiów architektonicznych, przez wiele lat pracował w dyplomacji watykańskiej. W latach 1977-2001 był nuncjuszem apostolskim m.in. w Papui Nowej Gwinei, Nikaragui, Hondurasie, Urugwaju, Izraelu oraz we Włoszech.
Jako wybitny heraldyk był autorem papieskiego herbu Benedykta XVI, który w 2006 roku podniósł go do godności kardynalskiej. Od maja 2005 do lipca 2009 roku był archiprezbiterem bazyliki św. Pawła za Murami. Dzięki jego staraniom udało się ustalić, że w podziemiach tego kościoła znajdują się szczątki Apostoła Narodów. Bazylika była głównym ośrodkiem obchodów ogłoszonego przez Benedykta XVI specjalnego Roku Świętego (od 29 czerwca 2008 r. do 29 czerwca 2009 r.), z okazji dwutysiąclecia narodzenia Pawła z Tarsu.

Po śmierci kard. Montezemolo kolegium kardynalskie liczy 217 członków, spośród których 120 nie ukończyło jeszcze 80. roku życia i ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

Zmarł kard. Andrea C.L. di Montezemolo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze