fot. pexels

Zmarł ks. Eugeniusz Makulski, były kustosz sanktuarium w Licheniu

Zmarł były kustosz sanktuarium w Licheniu ks. Eugeniusz Makulski – informuje rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz. Historia ks. Makulskiego została przedstawiona w filmie „Tylko nie mów nikomu”. Był on odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.

O śmierci ks. Makulskiego pierwsza poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Duchowny miał 92 lata. Makulski urodził się 9 lutego 1928 r. w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1966 r. został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Jako kustosz sanktuarium był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, będącej jedną z największych świątyń na świecie. Budowa została sfinansowana z datków wiernych. Makulski pełnił funkcję kustosza sanktuarium przez 38 lat – do 2004 r. W maju ubiegłego roku w filmie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po emisji filmu Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące kapłana.

fot. arch / commons.wikimedia

„Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej” – informowało wówczas Zgromadzenie. „Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy” – napisano w oświadczeniu. Sprzed bazyliki w Licheniu Starym w czerwcu 2019 r. usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać ks. Eugeniusza Makulskiego. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni. Pomnik wrócił na miejsce miesiąc później w zmodyfikowanej wersji – bez ks. Makulskiego.

Obecnie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu nazwisko ks. Makulskiego nie pojawia się ani w sekcji o historii sanktuarium i budowy bazyliki, ani w zakładce dotyczącej historii zgromadzenia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze