Zmarł prof. Wojciech Łączkowski, wybitny prawnik. Był także kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego
30 grudnia w wieku 90 lat zmarł Profesor Wojciech Łączkowski, wybitny prawnik, b. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Bożogrobiec, związany od blisko 40 lat z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
Prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, herbu Zadora, był prawnikiem, profesorem nauk prawnych, adwokatem oraz sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Funkcję tę pełnił w latach 1989–1997. Wybrany na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego odmówił złożenia ślubowania według roty peerelowskiej. Był także członkiem (1991–1997), oraz przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (1994-1997). Z nominacji Senatu był członkiem Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998–2004). W 1997 roku został Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był również kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz Komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Urodzony w Poznaniu, jak mówił sam o sobie, był poznańczykiem, który będąc zawodowo związany z UAM w Poznaniu, blisko 40 lat temu związał się także z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – w 1984 roku dołączył do grona profesorów tworzących kadrę reaktywowanego, po zamknięciu przez władzę PRL, Wydziału Prawa. Jest autorem ok. 200 prac naukowych, przede wszystkim z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa finansowego i finansów publicznych, uznanym i cenionym specjalistą z tego zakresu. Przedmiotem jego naukowej refleksji była również rola prawa i relacja prawa i moralności. Był członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, aktywnie uczestniczył również w pracach Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Był niezwykle cenionym i lubianym nauczycielem akademickim, wychowawcą młodzieży i osobą zasłużoną dla kształcenia kadr naukowych. Łącznie na KUL i UAM był promotorem w kilkuset przewodach magisterskich i kilkunastu przewodach doktorskich – wielu jego uczniów kontynuuje pracę naukową zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe – oraz recenzentem w kilkudziesięciu przewodach doktorskich i postępowaniach habilitacyjnych. W 2016 roku został laureatem honorowego tytułu „Deo et Patriae deditus”, który Senat KUL nadał jako „wyraz głębokiego szacunku, uznania i wdzięczności za gorące umiłowanie Ojczyzny oraz za pogłębioną refleksję i praktyczne uczestnictwo w przemianach społecznych i gospodarczych współczesnego świata, inspirowane mądrością i wrażliwością chrześcijańską”. Z okazji jubileuszu 100-lecia KUL został również uhonorowany okolicznościowym medalem.
>>> Badanie: na noworocznej liście postanowień ponad 70 proc. respondentów wskazało zmianę pracy
Prywatnie był wspaniałym mężem, ojcem, dziadkiem i pradziadkiem, a także nieustraszonym żeglarzem w stopniu Kapitana Żeglugi Wielkiej Jachtowej.
Profesor Wojciech Łączkowski kilka tygodni temu został uhonorowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski księgą jubileuszową zatytułowaną „Wierność zasadom”, przygotowaną z okazji 90. rocznicy urodzin przez uczniów i przyjaciół. („Wierność zasadom. Księga Jubileuszowa w 90. rocznicę urodzin Profesora Wojciecha Łączkowskiego”, red. L.K. Jaskuła, S. Fundowicz, Wydawnictwo KUL 2023, ss. 590)
Dziekan WPPKiA KUL prof. Andrzej Herbet podkreślił, że „W przypadku człowieka tego formatu niestosowne byłoby ograniczenie się do syntetycznej faktografii i pominięcie tego, co w osobie Pana Profesora najbardziej uderzające, urzekające i przyciągające zarazem. Odszedł od nas człowiek i prawnik uczciwy, prawy i szlachetny, niekoniunkturalny, integralny w sferze wyznawanych wartości i ich praktycznej realizacji, konsekwentny w swoich życiowych wyborach i im wierny. Tolerancyjny, otwarty na drugiego człowieka i podchodzący do niego zawsze z szacunkiem. Niezwykle pogodny i skromny, co kontrastuje z olbrzymim bagażem Jego zawodowych osiągnięć, gentleman o kulturze osobistej najwyższej próby. Oddany Uniwersytetowi i jego idei. Dla wielu Mistrz, dla najbliższych oddany Przyjaciel, dla nas wszystkich niedościgniony wzór do naśladowania”.
W swoich wspomnieniach Profesor Wojciech Łączkowski napisał: „Należę do tych szczęśliwych ludzi, którzy wierzą i czują, że to wszystko ma głębszy sens, pomimo że nie da się go objąć naszym rozumem. […] Zostałem – jak każdy – wyposażony w instynkt życia. […] Wiara i rozum podpowiadają jednak: nie martw się, nie wszystko się skończy. Więc trzymam Bożenkę za rękę i płyniemy dalej. Czujemy już jednak pierwszy rozkołys morza, wiatr unosi nas coraz dalej. Dzieci zostały na brzegu, którego zarys coraz bardziej się zaciera. Rzeka kończy bieg, zaczyna się morze, a my wierzymy i mamy nadzieję”.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 8 stycznia 2024 o godz. 12.00 Mszą św. w Archikatedrze Poznańskiej, o godz. 14.45 nastąpi złożenie do grobu na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |